Kahverengi Lekelenme

Kadınlarda adet kanaması dışında vajinal akıntılar sık görülür. Vajinal akıntı ve adet dışındaki kahverengi lekelenme sorunu kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir. Genellikle iç çamaşırda tesadüfen farkedilen kahverengi lekelenmeler, adet kanamasından önce meydana gelir. Ancak adet kanamasından sonraki dönemde de kahverengi lekelenmeler görülebilmektedir. Vajinal akıntılar yalnızca adet döneminde değil, bu sürecin öncesinde ve sonrasında da meydana gelebilmektedir.

Adet döneminde kanamanın yapısı ve rengi döngünün her evresinde farklılık gösterebilir. Adetten bir kaç gün önce kahverengi lekelenmeyle farkedilen akıntı, kan haline döner ve adet kanaması gerçekleşir. Aynı şekilde adet döngüsünden sonra kanın azalmasına bağlı olarak kanama kahverengine döner ve sonlanır. Bu durumda korkulacak ve endişeye kapılacak bir şey yoktur.

Kahverengi Lekelenme Nedenleri Nelerdir?

  • Adet gecikmesi kahverengi lekelenmelerin oluşmasına neden olabilir.
  • Eğer adet döneminde kan yerine kahverengi akıntı görülüyorsa, bu durum hamileliği işaret ediyor olabilir.
  • Vücuttaki hormon salınımında değişikliklere neden olabilen doğum kontrol hapları, adet öncesi ve sonrası kahverengi akıntıların oluşmasına neden olabilir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sık rastlanır.
  • Kan enfeksiyonundan ötürü kahverengi akıntı, lekelenme sorunu baş gösterebilir.
  • Kahverengi lekelenmeler, menopoz döneminin başlangıcı olarak görülebilir. Menopoz dönemindeki kadınlarda adetten sonra kahverengi akıntılar fazlaca görülür.

Kahverengi lekelenmeler genellikle basit nedenlerden kaynaklansa da yine de uzmana başvurmakta fayda vardır. Kimi zaman vajinal enfeksiyon rahatsızlıklarının sonucu olarak kahverengi akıntı görülebilir. Enfeksiyon durumu söz konusuysa bir an önce doktora gidilmeli ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir