İshal ve Kakada Mukus

İshal olmanın sebebi kişinin yaşantısına göre, alığı besinlere ve yaşına göre değişir. Mesela bebeklerde görülen ishal genelde içirilen bitki çayları ve bebeğin mama ile uyunç sağlayamamasından kaynaklanır. Yetişkinlerde ise bu durum genel olarak enfeksiyon kaynaklıdır. Enfeksiyon ile oluşan ishallerde genel olarak sıvı, çok ve karın ağrısı yapan bir patolojik durum olarak baş gösterir.

İshal ve Kakada Mukus ya da kakada kan veya kakanın yeşil olması gibi durumlar kişinin aldığı besinlere ve enfeksiyona göre değişir.

 Kakada Mukus Neden Olur?

  • İshal olan kişinin sıvı kaybı çok olacağı için öncelikle sıvı besinler almaya yönelmelidir. Bunlar çorba ve sıcak nane limon gibi içecekler olabilir. Ayrıca haşlanmış patates de ishale oldukça iyi gelir.
  • Fakat hastada ishalle beraber bir de kakada mukus görülüyor ise bu durum yüksek ihtimalle enfeksiyon kaynaklıdır. Bu durum sindirim yollarından ya da mide enfeksiyonundan olabilir.
  • Kakada mukus bebekte görülüyor ise bu durum bebeğin fazla ıkınması ile vücuttaki mukusun ve balgamın kakada görülmesi olabilir. Ancak yetişkinlerde İshal ve Kakada Mukus görülüyor ise enfeksiyon vardır ve kontrollerle bunun sebebi bulunup en kısa sürede antibiyotik tedavisine başlanması gerekir.
  • Kan ve mukus dışkıda bir arada görülüyor ise bu durumda da kişinin enfeksiyon olma ihtimali yüksektir. Ancak kan anüsteki bir yırtılmadan ya da hasardan olabileceği gibi içeride bir kanama da olabilir. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve en kısa sürede uzman doktor tarafından teşhis koyulmalı ve tedavi sürecine girilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir