İshal Ve Bağırsak Sancısı

İshal rahatsızlığı, dışkının yapısının yumuşak ve sulu olmasıyla kendini belli eder. Ayrıca kişide sık sık büyük tuvalet ihtiyacına sebebiyet verir. Daha çok enfeksiyon rahatsızlıklarından ötürü görülen ishalin iyileşme süresi değişkenlik gösterir. Ancak genellikle bir kaç hafta içinde iyileşir.

Bağırsak enfeksiyonu ve bağırsak rahatsızlıklarından dolayı görülen ishal rahatsızlığı, bağırsakta sancı ve şiddetli karın ağrılarına neden olabilmektedir. Eğer gün içinde çok fazla tuvalete çıkma ihtiyacı duyuluyorsa, derhal uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır.

İshal Neden Olur?

Bakteriyel Enfeksiyon

Son tüketim tarihi geçmiş yiyeceklerin ya da bozuk besinlerin tüketilmesinden dolayı vücuda bakteri ve parazitler girebilir. Bakteri ve parazitler ise ishal rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bu yüzden dışarıda yemek yerken hijyen koşullarına kesinlikle dikkat edilmelidir. Ayrıca alışveriş yaparken alınan gıda ürünlerinin son kullanma tarihi incelenerek alınmalıdır.

Virüsler

Vücuda giren bazı virüsler bağırsak ve mide iltihaplanmasına neden olur. Bağırsak iltihaplanmasının sonucu olarak ise ishal rahatsızlığı meydana gelir. Halk arasında daha çok mide gribi olarak bilinir.

Kullanılan İlaçlar

Antibiyotikler en başta olmak üzere bir çok ilaç, ishal rahatsızlığına neden olabilmektedir. Antibiyotiklerin vücuttaki bakterileri öldürücü bir etkisi vardır. Ancak antibiyotik ilaçlar, zararlı bakterilerin yanı sıra sindirim için yararlı bakterileri de yok eder. Bu durumda bağırsakta bulunan bakterilerin dengesiz bozulur ve ishal rahatsızlığı baş gösterir. Doktora ishal şikayetiyle ilgili başvurulduğunda, kullanılan ilaçlar hakkında mutlaka bilgi verilmelidir.

İshal Nasıl Geçer?

  • Sıvı içeren besinler tüketin. İshal rahatsızlığı vücutta büyük oranda su kaybına neden olur. Bu yüzden bol miktarda sıvı tüketmekte fayda vardır.
  • Kafein ve şeker içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Katı gıdalar tüketin. Patates, haşlanmış sebze ve çorba en çok önerilen yiyeceklerdir.

Eğer uzun süredir ishal ve bağırsak sancısı sorunu varsa, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır. Yapılacak gerekli tetkik ve testlerden sonra tedavi sürecine başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir