İşaret Parmağında Hissizlik

Daha çok el ve kollarda görülen hissizlik, uyuşma ve karıncalanma sorunlarına el parmaklarında sık rastlanır. Sinirlere yetersiz kan akımı, sinir zedelenmesi ve sıkışması gibi sorunlar parmaklarda uyuşmaya neden olur. Karpal tünel sendromu olarak bilinen sinirlerin hasar alması durumu, el parmaklarında uyuşmayı tetikler.

Sinir zedelenmesi, sıkışması dışında parmakların uzun süre aynı pozisyonda durması da parmaklarda hissizliğe neden olabilmektedir. Bu durumda parmak hareket ettirildikten sonra hissizlik-uyuşma kısa süre sonra kendiliğinden geçer.

İşaret Parmağında Uyuşma Neden Olur?

Karpal Tünel Sendromu

Sinirlere baskı uygulanması sonucunda sinirlerin sıkışması sorunu gerçekleşebilir. Sinirlerin sıkışması, karpal tünel sendromu rahatsızlığı şeklinde açıklanır. Daha çok el bileğinde meydana gelir. Parmaklarda hissizliğin oluşmasının en bilindik nedenleri arasındadır.

Kaza, Darbe veya Hasar

Eller gün içinde çok fazla kullanıldıklarından kazaya ve darbeye en müsait bölgelerden biridir. Ele ve parmaklara gelebilecek darbe, bu bölgedeki sinirlerin hasar görmesine neden olur. Sinir hasarı ise hissizliğe, uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olur.

B12 Vitamini Eksikliği

Parmaklardaki sinir hücrelerinin yeterince beslenememesi, uyuşukluğa neden olur. Sinirler için oldukça önemli olan B12 vitamini eksikliğinde, bu soruna sık rastlanır. Parmaktaki uyuşmanın nedeni B12 vitamini eksikliği olabilir.

Parmakta uyuşma sorunu bir çok nedenden kaynaklı olabilir. Rahatsızlığın tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Eğer uzun süredir hissizlik sorunu devam ediyor ve geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir