İltihaplı Yağ Bezeleri

Yağ bezelerinin oluşumunda pek çok neden vardır ve bu nedenlere göre de çözümler vardır. Fakat yağ bezesinde oluşan iltihaplanmada daha da dikkat etmek gerekir. Çünkü bu durum yağ bezesinin yerine göre değişir ve eğer yağ bezesi yüzde ise ve dudak, ağız kenarında ise bununla bilinçsizce oynamak ve onu koparmak yüz felcine bile sebep olabilir. Bu nedenle titiz bir şekilde ve koparmadan İltihaplı Yağ Bezelerini cilt doktoruna göstermek gerekir.

  Yağ Bezeleri Neden Oluşur?

Yağ bezesinin oluşumu tam olarak kanıtlanamasa da temel sebebi olarak genetik yatkınlık gösterilmektedir. Genetik olarak anne ve babasında yağ bezesi olanların da bu duruma maruz kalabileceği anlaşılmıştır. Yağ bezesine lipom da denir ve bu lipomların bir oluşum sebebi de kişide kolesterol, diabetes mellitus ya da lipoprotein fazlalığının olmasıdır. Bu durumlarda da oluşabilir ya da bunun göstergesidir. İltihaplı Yağ Bezeleri oluşunca bunun tehlikeli olup olmadığını ağrı yapmasından, hareket etmesinden ve büyümesinden anlarız. Bunların üçü de oluyor ise en kısa sürede doktora gitmek gerekir.

  Yağ Bezelerinin Tedavisi

Yağ bezeleri artık zararlı ve alınabilecek boyutta ise ya da iltihaplı ise cerrahi bir operasyonla o bölge kesilerek alınır. Fakat bezeler eğer yüzde ve göz çevresinde ise bu durumda plastik cerrahi ve estetik uzmanları el atarak peeling, lazer ve buharlı kimyasal cilt bakım malzemeleri ile gözenek genişletme yaparak yağ bezesini çıkarırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir