İkili Test Trisomy 21 Riski

Gebelikte yapılan ikili tarama testleri ile gebeliğin gidişatı hakkında ve bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinilir. Normalde gereken değerler ile ikili tarama sonrasında elde edilen değerlerin farklı olması kimi zaman özürlü gebelik belirtisi olabilir. Bu taramalar gebelikte bebeğin sağlığını kontrol altına almak ve sağlığı hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanılır. Gerekli görülür ise ilerleyen zamanlarda dörtlü testler ya da başka inceleme yöntemleri de uygulanabilir. Doktor kontrolünde yapılmalı ve uzman doktor tarafından yorumlanmalıdır.

İkili test sonuçları ile elde edilen değerler ve ardından yapılan ultrason incelemeleri ile boyun kalınlığı ve ense kalınlığına bakılarak gerekli kontroller yapılır. Bu test sonuçlarının ardından İkili Test Trisomy 21 Riski söz konusu olabilir. Bunun yanında yaş riski görülmesi de olasıdır ve bunun değerlendirilmesi ancak doktor tarafından yapılmalı ve test sonucundaki değerler okunmalıdır.

 İkili Test Trisomy 21 Riski olması durumu akraba evliliklerinde, gebelikte dikkatsiz davranan annelerde (alkol kullanımı, uyuşturucu ve sigara kullanımı) ve genetik farklılık, bozukluklarda olur. Kesin bir şey söylemek hemen mümkün değildir ve ikili testin ardından ultrason incelemeleri ve dörtlü tarama testi de yapılmalıdır. Bu değerler ışığında yorumlanan sonuçlar ile bu risk faktörünün özürlü gebelik belirtisi olup olmadığına ancak karar verilebilir. Bu konu hakkında anne ve baba adayları bilinçlendirilmelidir.

Akraba evlilikleri ile olan gebeliklerde görülme riski daha çoktur. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve bebek sağlığını da düşünerek hareket etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir