İki Göğüs Ortasında Ağrı

Göğüs ağrısı ya da tıp literatüründeki adı ile “anjina” yalnızca soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi ciddi bir sorunun da habercisi olabilir. Bu nedenle ağrının ortaya çıkış sıklığı, devam etme süresi ve ağrının şiddeti gibi noktalar hakkındaki bilgiler, teşhis konması noktasında bir hayli yardımcı olmaktadır.

İki Göğüs Ortasında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • İki göğüs arasında ortaya çıkan ağrıda en sık olarak kalp rahatsızlıkları sebebiyle rastlanmaktadır. Genellikle koroner arter damarlarında bir tıkanıklık veyahut daralma nedeniyle görülen göğüs ağrısı, önlem alınmadığı takdirde kalp krizine dahi neden olabilir. Göğüs ağrısı şiddetli bir şekilde hissediliyor ise ve 15 dakikadan daha uzun bir süre devam ediyor ise bunun yanında kişide aniden terleme, kollarda uyuşma, bilinç ve denge kaybı ya da nefes alamama gibi sorunlar eş zamanlı olarak ortaya çıkıyorsa, bu durum kalp krizine işaret etmektedir. Kalple ilgili rahatsızlıkların, özellikle soğuk havalarda artış gösterdiği saptanmıştır. Buna ek olarak sigara tüketen kişilerde ve ani heyecanlanma gibi beklenmedik durumlar da göğüste ağrıya neden olabilmektedir.
  • Göğüste, tam ortada hissedilen ağrının bir başka temel nedeni ise akciğerlerdir. Akciğer kaynaklı göğüs ağrılarında ortaya çıkan diğer belirtiler arasında;
  • Kuru öksürük,
  • Ateşin yükselmesi,
  • Nefes alıp vermede zorlanma,
  • Aniden hissedilen yorgunluk, uzun süreli halsizlik de yer almaktadır. İki göğüs ortasında açığa çıkan ağrı, hastalar tarafından batma şeklinde de ifade edilmektedir.
  • Göğüs bölgesine alınan beklenmedik ve şiddetli darbeler, iki göğüs arasında ağrıya yol açabilmektedir. Daha çok bıçak batması gibi tarif edilen bu his, kişinin soluk alırken zorlanmasına da neden olmaktadır.
  • Yemek borusunda ortaya çıkan rahatsızlıklar sonucunda da iki göğüs arası ağrı ortaya çıkabilmektedir. Yine enfeksiyonel rahatsızlıklar ya da reflü türü hastalıklarda göğüs ağrısının görülmesi muhtemeldir.
  • Midede ortaya çıkan ve dışarı atılamayan gaz birikimi sonucunda da göğüste ağrı meydana gelebilmektedir.

İki Göğüs Arası Ağrının Tedavisi

Ağrıya neden olan sebebin tespit edilmesi, tedavi sürecinin hızlanmasında ve kolaylaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle iki göğüs ortasında ağrının tespiti için akciğerler ve kalp rahatsızlıkları riski her daim göz önünde bulundurulmalı, gerekli tetkikler en kısa süre içinde tamamlanmalıdır.

Ağrı ile birlikte ortaya çıkan; aşırı terleme, titreme, uyuşma ya da nefes almada güçlük çekme türündeki benzer durumlar da dikkate alınarak hareket edilmelidir. Ağrı kaynağı tespit edildikten sonra ise doktorun önerisi ve yönlendirmesi doğrultusunda, gerekli görülürse ilaç tedavisine zaman kaybetmeden başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir