İki Antibiyotik Bir Arada Kullanılabilir mi?

Antibiyotikler, reçetesiz kullanılan ilaçlar arasında toplumda ikinci sıradadırlar. İlk sırada ise ağrı kesiciler bulunmaktadırlar. Nedir antibiyotik? Ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılan, özellikle bakteri enfeksiyonları tedavisinde tercih edilen ilaç gruplarıdır. Bazı soğuk algınlıkları, gripler basit ilaçlar ve bitki çayları ile geçirilebilse de; faranjit, ateş gibi ciddi rahatsızlıklara da ulaşabilmektedir. Bu durumlarda doktora göründüğümüzde reçeteye direkt olarak antibiyotik yazılır.

Kimi insanlar, daha sonra benzer belirtileri yaşadığında aynı hastalığa kapıldığını zannederek, doktora sormadan aynı antibiyotiğe başvurur. Oysa ki antibiyotik, keyfe göre alınamayacak bir ilaç türüdür.

Antibiyotik, bakteri enfeksiyonu gibi durumlar olmadığında doktor tarafından önerilmez. Bu sebeple, aynı rahatsızlığı geçirdiğinizi düşünseniz dahi antibiyotik kullanmadan önce bir doktora başvurmanız gerekir. Doktor uygun görürse kullanmanız gerekir ve kullanırken, tam etki alabilmek için doktorun belirteceği doz ve zaman aralıklarında kullanmanız şarttır.

Kimi hastalar, farklı doktorlar ya da bölümlerden farklı iki antibiyotik kullanmak durumunda kalabilir. İki antibiyotik kullanmak ne kadar doğru, zararları neler olur peki?

Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yukarıda da bahsedildiği gibi, antibiyotikten tam ve en kısa sürede etki alabilmek adına tam saatinde ve dozunda içmek gerekir.
  • Antibiyotik kullanımı, doğum kontrol haplarının etkilerini ortadan kaldırabilir. Bu sebeple antibiyotik kullanmadan önce prospektüsünü okumanız ya da varsa, doktorunuza bu durumu danışmanız gerekir.
  • Antibiyotik kullandığınız sürede, direkt olarak güneş ışığı almaktan kaçının. Çünkü vücut, güneş ışınları karşısında hassaslaşır.
  • Antibiyotik kullanımında, bağırsaklar zarar görebilir. Yoğurt tüketimi, antibiyotik alımı süresince bağırsakları koruma konusunda yardımcı olabilir.

İki Antibiyotik Bir Arada Kullanılabilir mi?

Bir antibiyotiğin başka ilaçlarla kombinasyonu ya da iki antibiyotiğin aynı anda kullanımı doktor tarafından kişinin durumuna bağlı olarak reçete edilebilmektedir. Ciddi enfeksiyon içeren rahatsızlıklarda, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ve kadın hastalıkları gibi hastalıklarda iki antibiyotik birden kullanılması gerekebilir.

İki antibiyotik bir arada genellikle;

  • Bakterilerin ilaçlara direnç oluşturamaması istendiğinde,
  • Kullanılan antibiyotiklerin etkilerinin arttırılması gerektiğinde,
  • Antibiyotiklerin olumsuz etkilerinin kaldırılması istendiğinde kullanılır.

Tamamen doktor kontrolünde kullanıldıkları sürece, bir problem yaşanmayabilir. Peki, iki antibiyotik kullanıldığı süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Antibiyotikler özellikle belirtilen bir kullanım saatine sahip olmayıp, genellikle 12 saatte bir alınması gereken ilaçlardır. Bu saat aralığına ekstra önem gösterilmelidir. Kişi eğer antibiyotik saatini kaçırmışsa, bir an önce ilacı almalı ve bir sonrakini o saatten itibaren 12 saat sonra içmelidir.
  • Antibiyotik kullanıldığı süreçte, hele ki 2 antibiyotik bir arada alınıyorken, kesinlikle içki kullanılmaması gerekmektedir. İçki ve antibiyotik bir arada kullanılırsa, zehirlenme yaşanabilir.
  • Reçetesiz şekilde ve bir doktora danışmadan iki antibiyotik bir arada kullanılmamalıdır. Antibiyotiklerin kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir