İdrar Testimde Protein Pozitif Çıktı

Böbrekler, vücuttaki fazla suyu ve toksinleri dışarı atmakla görevli boşaltım sistemi organıdır. Glomerül adı verilen kılcal damarlar yumağı sayesinde, böbrekler tarafından kan süzülür. Bu kılcal damarlar yardımıyla kandaki proteinin kanda kalması ve süzülmemesi sağlanır. Ancak glomerüllerde oluşabilecek rahatsızlıklar, kandan proteinin süzülmesine ve idrara geçmesine neden olabilmektedir.

Yapılan idrar testleri sonucunda idrarda protein pozitif çıkabilir. Pozitif çıkması idrarın fazla çıktığına işarettir. İdrarda proteinin yüksek çıkması, şeker hastalarında daha fazla görülür.

İdrarda Protein Yüksekliği

Normal şartlar altında böbrekler, kandaki proteinin süzülmesini engeller. Ancak böbreklerde oluşabilecek sorunlar, kılcal damarlar aracılığıyla proteinin idrara geçmesine neden olabilir. İdrarda protein fazlalığı direkt olarak bir hastalık olmasa da, bazı hastalıkların habercisi niteliğindedir.

İdrarda Protein Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Kullanılan ilaçların etkisi olarak
  • Şeker hastalığı
  • Kalp yetmezliği
  • Böbrek hastalıkları
  • Böbrekteki glomerüllerde(kılcal damarlar) enfeksiyon
  • Romatoid artrit
  • Yüksek tansiyon

Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü idrarda protein fazlalığı görülebilir. Ancak kimi zaman herhangi bir hastalık olmamasına rağmen idrarda protein miktarı yüksek çıkabilmektedir. Aşırı soğuğa maruz kalmak, yapılan ağır egzersizler, aşırı stres gibi etkenler geçici süreliğine idrarda protein fazlalığına neden olabilir.

İdrarda Protein Yüksekliği Tedavisi

İdrar testi sonucunda anlaşılan, idrardaki protein yüksekliği bir çok sebepten kaynaklanabilir. Protein yüksekliği hastalık olmasa da, altında yatan bir hastalığın belirtisi olarak görülür. İdrarda protein yüksekliği, hastalık tanısı için tek başına yeterli bir bulgu değildir. Beraberinde görülen sorunlar da incelenerek, uzmanlar tarafından protein yüksekliğine neden olan hastalığa göre tedavi yöntemi belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir