Hormon Kan Test Sonuçları

Hormon kan testleri bir çok hastalığın tanısı ve teşhisi için kullanılabilmektedir. Hormon testleri genellikle kan tetkikleri sayesinde yapılır. Yapılan kan tahlilleri ve testleri aracılığıyla kana salınan hormon değerleri ölçümlenir ve izlenir. Hormon testleri kimi zaman tedavi sürecinde, tedavinin başarılı olup olmadığının izlenmesi için de kullanılabilmektedir.

Hormon Kan Testi

Hastalıkların tanısı ve tedavi sürecinde uygulanan hormon kan testlerinin yapılması diğer testlere nazaran daha zordur. Testte izlenecek hormon değerlerine göre testten önce bir takım kurallara uyulması gerekmektedir. Adet kanamaları ile ilgili yapılan hormon testlerinde, bir kaç gün önceden cinsel ilişkinin kesilmesi önerilir. Testin doğru bir sonuç verebilmesi için testten 1-2 gün önce cinsel ilişki yaşanması pek önerilmez.

Hormon testlerinin neredeyse hepsi aç karnına uygulanır. Hastaya sabah aç karnına hastaneye gelmesi ve testleri o halde yapması söylenir.

Vücuttaki bir çok hastalıkla ilintisi olan tiroid hormonları için testler sık tercih edilir. Kanda ölçümlenen tiroid hormonu değerleri (T3, T4 gibi), hastalığın teşhisinde ve tedavi sürecinde yardımcıdır.

Özellikle hamile kadınlara, bu dönemde hormon testleri sık uygulanır. Gebelik sürecinde, vücutta bir çok hormonun salınımında değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerde anormal bir durum olup olmadığı ise hormon kan testleri sayesinde anlaşılır ve takip edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir