Hipoekoik Lenf Nodu

Halk arasında tiroid nodülü olarak bilinen lenf nodları, tıp dilinde “hipoekoik lenf nodu” şeklinde ifade edilir. Tiroid bezinde oluşan şişliklere, hipoekoik lenf nodu denir. Tiroid bezi şişlikleri(hipoekoik lenf nodu) daha çok yetişkin bireylerde görülse de, zaman zaman çocuklarda da görülebilmektedir. Hipoekoik lenf nodu normalde tiroid bezinde olmaması gereken bölgesel şişlikler ve kitlelerdir.

Yapılan testler sonucunda hipoekoik lenf nodundan haberdar olan kişiler, paniğe ve endişeye kapılırlar. Bunun nedeni tiroid bezi şişliklerinin akıllara kanser ihtimalini getirmesidir. Ancak her tiroid bezi şişliği, kanseri işaret etmez. Tanı için gerekli tetkik ve testlerin uzmanlar tarafından detaylı yapılması gerekmektedir.

Hipoekoik Lenf Nodu Ne Demek?

Lenf bezleri ya da nodülleri, vücuda girebilecek bakteri ve parazitlere karşı mücadele eden en önemli bağışıklık sistemi yapılarıdır. Daha çok boyunda, koltuk altında, kasık ve çene bölgesinde lenf bezleri bulunur. Vücutta enfeksiyon oluştuğu takdirde, lenf bezlerinde şişmeler görülür. Bu durumlardan en çok bilinen bademcik şişlikleridir.

Tiroid bezi nodülleri, tiroid bezi kanserinin habercisi olabileceğinden rahatsızlık ihmal edilmemelidir. Gerekli tetkik ve araştırmalar yapılmadan kanser tanısı koyulamaz. Yapılacak testlerden sonra iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu araştırılır. İyi huyluysa kitleler takibe alınır ve düzenli olarak muayene gerekir. Kanser söz konusuysa, uzmanlar tarafından cerrahi işlemlere gerek duyulabilir. Mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir