Hamilelikte Keton

Hamilelikte keton idrardan ölçülen ve genelde keton ve protein tahlilleri olarak adlandırılan bir değerlendirme tahlilidir. Keton ve protein miktarı ile annede bir anormallik olup olmadığı ve sağlığın normal ilerleyip ilerlemediği anlaşılır. Anne adayının keton değeri çok düşük ya da çok yüksek çıkarsa eğer hemen müdahale ile durum düzeltilir. Bu nedenle bu hamilelikte keton tahlilinin yapılması geciktirilmemeli ve uygun zamanda yapılıp doğru değerlendirilmelidir. Bir problem varsa da en kısa sürede müdahale gerekir. Bu nedenle burada doktora ve anne adayına büyük sorumluluk düşer. Bu tahlili takip etmek gerekir.

İdrarda keton normal bir durumda görülmez fakat idrarda ketonun az miktarda görülmesi kimi zaman kabul edilebilir kimi zaman da ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hamilelikte keton idrarda görülmesi çok da sağlıklı değildir fakat bu anne adayının sağlığına göre farklı değerlendirilir.

 İdrarda Keton Görülmesinin Sebepleri

  • Şeker Hastalarında
  • Çok fazla kusma
  • Gastroenterik rahatsızlığı sonucu oluşan ishaller
  • Toksik olan gebeliklerde
  • Çok yüksek ateş
  • Beslenmelerde bozukluk ve açlıklar

Bu gibi durumlarda sık rastlanır.

Hamilelikte keton, idrarda görüldüğünde ve bunun miktarı ile ilgili de doktor incelemeleri sonucunda o gebelikte toksik bir durumun var olduğu kanısına varılabilir. Gebeliklerde idrarda keton oluşumu gözleniyorsa eğer bu çocuk ve anne sağlığı için zehirleyici bir etki yapabilir. Keton tahlillerine özen gösterilmeli ve doktor kontrollerine özenle gidilmelidir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir