Hamilelikte Kahverengi Lekelenme

Hamilelik dönemi kadınlar açısından oldukça zorlu bir dönemdir. Hamilelik sürecinde sık sık görülen lekelenmeler kimi zaman pembe kimi zaman ise kahverengi tonlarda görülebilmektedir. Anne adayının iç çamaşırında görmesi sonucunda farkettiği lekelenme paniğe ve endişe sebebiyet verebilmektedir. Hamilelikte kahverengi lekelenme genellikle ciddi sorunlardan kaynaklanmaz. Eğer lekelenme kırmızı parlak ve fazla akıntılı halde görülmüyorsa, korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Tuvalet esnasında idrar ile birlikte görülebilen bu lekelenmeler anne adayının gündelik hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Lekelenmelerin akışkan ve kırmızı tonlarda olması, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Kanama ve Lekelenme Neden Olur?

Sperm ile yumurtanın döllenmesinden sonraki 10 ila 14 gün arasında döllenen yumurtanın rahim bölgesine yerleşme esnasında dışarı kan salınabilir. Bazı anne adayları, bu durumun normal adet döngüsü süreci olduğunu sanmalarından ötürü hamile olduklarını dahi farkedemeyebilmektedirler.

Hamilelik döneminde rahmin genişlemesi, büyümesi gibi rahim bölgesinde olan değişikliklerden ve vücuttaki hormonal değişimlerden ötürü hamilelikte kahverengi lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda hamilelik ilk dönemlerinde girilen cinsel ilişkiler de lekelenmeyi tetikleyici olabilmektedir.

Hamilelikte kahverengi lekelenme sık görülen bir durum olsa da her ihtimale karşı uzman doktora başvurulmalı ve bu süreçte yapılması ve yapılmaması gerekenler detaylı şekilde öğrenilmelidir. Ayrıca lekelenmeler yerini ciddi kanamalara bıraktıysa ve şiddetli ağrılar hissediliyorsa, kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce jinekoloğa başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir