Hamilelikte Fl Değeri

Gebelik döneminde bebeğin gelişimiyle ilgili ölçümler ultrason yöntemleri sayesinde gerçekleştirilir. Bu dönemde yapılan ultrason ölçümleri; fetusun kaç haftalık olduğunu, tahmini olarak kaç kilo olduğunu ve gelişiminde herhangi bir gerilik olup olmadığını anlamaya yarar.

Gebelik başlar başlamaz ultrason yöntemleriyle izlenemez. Ultrason uygulayarak gerekli ölçümlerin yapılabilmesi için gebeliğin büyümesi gerekmektedir. Gebelik ilerledikçe, kanda gebelik hormonu olarak bilinen B-HCG salınımı artış gösterir. Kandaki B-HCG seviyesi yaklaşık olarak 2000-3000’e ulaştığında ultrason yöntemleri sayesinde gebelik kesesi görülebilmektedir. Hormon değerinin 2000-3000 seviyelerine ulaşması, gebeliğin 6. haftasına tekabül eder.

Hamilelikte FL Değeri

Gebelikte ultrason yöntemleriyle izlenen ve ölçümlenen bir çok değer vardır. Bunlardan biri olan FL değeri, uyluk kemiği uzunluğunu gösterir.

FL(Femur Length-Femur Uzunluğu) 

Uyluk kemiği olan vücuttaki en uzun kemiğin boyunun ölçülmesidir. Gebeliğin 14. haftasında 1.5 cm uzunluğunda iken, gebeliğin son zamanlarında 7.5 cm civarlarına ulaşır. Ölçülen femur uzunluğu, gebeliğin haftasının tahmin edilmesi ve bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bilgiler verir.

Hamilelikte yapılan ultrason yöntemleri; gebeliğin haftası, bebeğin gelişimi ve gebeliğin iyi gidip gitmediği gibi bir çok konuda bilgi edinilmesini sağlar. Bu yüzden bu süreçte doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalı ve ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir