Hamilelik Testinin Yanılma Payı

Hamileliğin en bilindik belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar gebelik ihtimalinden şüphelenirler. Ancak her adet gecikmesi, gebeliği işaret etmez. Adet gecikmesi, adet düzensizliği sorunundan kaynaklı da olabilir.

Adet gecikmesinin gebeliğin habercisi olup olmadığı hamilelik testleriyle kolayca anlaşılabilmektedir. Eczanelerden temin edilerek uygulanabilen doğum kontrol testleri, gebeliğin olup olmadığının anlaşılmasının en ucuz ve kolay yoludur.

Gebelik Testlerinin Yanılma Payı Var mıdır?

Eczanelerden alınan doğum kontrol testleri, idrardaki gebelik hormonunun(Beta HCG hormonu) ölçülmesi sonucunda pozitif ya da negatif şeklinde sonuç verir. Testin pozitif çıkması hamileliği gösterirken, negatif çıkması ise gebelik ihtimalinin olmadığını gösterir.

İdrar Testi

Eczanelerden alınarak uygulanan doğum kontrol testlerinin yanlış çıkma ihtimali yüksektir. Bu testlerde idrardaki Beta HCG(gebelik hormonu) hormonu ölçülür. Eğer bu hormon değerleri yüksekse test pozitifi gösterir. Ancak gebelik hormonunun ilk salınımı kanda olduğundan idrara yansıması zaman alabilmektedir. Henüz idrara salınmamış gebelik hormonu söz konusuysa, test negatif sonuç verir.  Bu nedenle evde uygulanabilecek test yerine direkt olarak kan testi daha doğru bir sonuç verir.

Kan Testi

Sağlık ocağında ya da hastanede uygulanabilen kan testleri sayesinde, kanda gebelik hormonu değerleri incelenir. Hormon ilk olarak kana salınım gerçekleştirdiğinden, hastanede yapılan testin yanılma payı oldukça düşüktür. Kanda Beta HCG hormonu değerleri yüksekse, bu durum gebeliğe işaret eder. Ancak kimi zaman gebelik hormonu, hormonal bozukluklardan dolayı da yüksek çıkabilmektedir. Beta HCG’nin gebelikten ötürü mü yüksek çıktığının doktorlar tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Evde yapacağınız testlerde yanılma payı yüksektir. Ancak uzmanlar tarafından uygulanan testlerin yanılma payı oldukça düşüktür. Bu nedenle evde yapılan test pozitif çıksa bile, hastaneye gidip test yaptırmanız daha doğru bir sonuç verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir