Hamilelik Öncesinde ve Hamilelikte Lazer Epilasyon

Tıbbi kurallar gereği genelde hamilelikte lazer epilasyon kullanılmaz. Sağlık için bir gerekliliği ve şartı olmadığı sürece hiç bir şekilde bu işlemin yapılması önerilmez. Kıl köklerini zayıflatarak yok edilmesi ile gerçekleşen lazer epilasyonnun gebelik öncesi ve gebelik sonrasında uygulanması önerilir.

 Lazer epilasyonun normalde anne sağlığına ve cilde bir zararı yoktur. Işının dalga boyu ile yapılan bu işlemlerde lazer tipleri ve ten rengine uygunluğuna göre değişir. Uygun şartlarda hamilelikte lazer epilasyon söz konusu olduğunda genelde annenin yaşayacağı küçük bir korku ya da tedirginlik bebeğin sağlığını olumsuz etkileyeceğinden ötürü bu işlemin yapılması sağlıklı görülmez. Oldukça dikkat edilir ve gebelik öncesinde ya da sonrasında yapıma özen gösterilir.

         Hamilelikte Lazer Epilasyon Zararları

  • Lazer epilasyonun tercih edilme dönemleri genelde gebeliğin ilk zamanları hatta gebelik haberi alındığı andan itibaren yapılmaması gerekir. Ancak gebelik sonrası uygulanması sağlıklı olabilir.
  • Seanslar halinde olan bu operasyon hamilelikte bir düzene ihtiyaç duyulacağı için de tavsiye edilmez.
  • Bebek sağlığı ve psikolojisi için önemlidir.
  • Annenin yaşadığı ufak bir tedirginlik, stres ya da korku bebeği de telaşlandırabilir ve olumsuz etkiler görülebilir. Bebek sağlığı ve psikolojisi için annenin böyle durumlara oldukça dikkat etmesi gerekir.

Gebelikte lazer epilasyon yaptırmanızı sakıncalı görmeyen görevliler ya da firmalar olabilir ancak unutulmamalıdır ki hiç bir şey sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığından önemli olamaz. Hassas olmanız ve bebeğinizi düşünerek buna ara vermeniz ya da başlamamanız en sağlıklısıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir