Hamileliğin İlk Haftalarında Aferin Kullanımı

Kadınlar için oldukça zorlu ve uzun süreçlerden biri olan hamilelik döneminde, anne adayları bu evrede kullanılan ilaçların bebeğe zarar verip vermeyeceğini merak ederler. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde bu yaklaşımları doğrudur. Anne adayı tarafından yapılabilecek yanlışlıklar, anne karnındaki bebeğin sağlığını da olumsuz etkileyebileceğinden bu süreçte temkinli davranmakta fayda vardır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

İlaçların içeriğinde yer alan kimyasallar hamilelik sürecinde hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz açıdan etkileyebilir. Bu süreçte doktor kontrolü haricinde ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit edicidir. Özellikle hamilelik döneminin ilk 3 ayında bebeğin gelişimiyle bağlantılı olarak kullanılacak tüm ilaçlarda dikkatli olunmalıdır.

Genellikle yeni anne olacak bir çok kişi, “hamileliğin ilk haftalarında antibiyotik kullanımı” konusunu merak etmektedir. Hamilelik sürecinde bilinçsizce alınacak ilaçlar, antibiyotikler bebeğe zarar verebileceğinden kesinlikle tavsiye edilmez. Bu süreçte kullanılacak tüm ilaçlarda doktor kontrolü gerekmektedir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğin gelişimi açısından annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir.
  • Hamilelik döneminde sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Normalde de dikkat edilmesi gereken hijyen durumları, hamilelik döneminde daha da hassaslaşır. Hijyen eksikliği enfeksiyonel rahatsızlıklara davetiye çıkarabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Hamilelik döneminde enfeksiyonel rahatsızlık bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden, hijyen konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.
  • Hamilelik döneminde ilaçlar konusunda kesinlikle temkinli davranılmalıdır. Doktor kontrolü haricinde kullanılabilecek her ilaç, hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz açıdan etkileyebilir. Bu yüzden bu süreçte doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç alınmamalıdır.
  • Hamileliğin ve bebeğin gelişiminin nasıl ilerlemekte olduğuyla ilgili olarak doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Herhangi bir sorun halinde yapılabilecek ani müdahale açısından da, doktor kontrolleri oldukça mühimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir