Güneş Yanığı Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Sıcak yaz günlerinin tek kötü yanı güneş yanıklarıdır. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, ciltte tahrişlere ve kızarıklıklara yol açar. Güneşten ötürü oluşan kızarıklıklar, güneş yanığı şeklinde ifade edilir. Plajda güneşlenirken ya da güneş ışınlarının en zararlı olduğu saatlerde dışarıda olmak, güneş yanıklarına neden olabilir.

Güneş yanığı kızarıklığından korunmak için 30 faktör ve üzeri güneş kremi kullanmak faydalı olacaktır. Ayrıca yanıklardan korunmak için güneş ışınlarının daha zararsız olduğu saatlerde dışarı çıkmak da etkili bir yöntemdir. Dışarı çıkarken şapka ve şemsiye gibi koruyucu materyaller kullanılabilir.

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Yanık Yerlere Yoğurt Sürün

Yoğurdu bir süre buzdolabında bekletin. Ardından soğuk yoğurdu vücutta yanan bölgelere sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Yanıklara iyi gelerek, ağrıların azalmasını sağlar.

Yanık Kremi Kullanın!

Her ne kadar yoğurt ve patates ile yanıkları hafifletmek mümkün olsa da, tıbbi açıdan doğrusu yanık kremi sürmektir. Eczanelerden temin edebileceğiniz yanık kremleri sayesinde, güneş yanıklarının acısı hafifletilebilir. Kısa zamanda yanıkların geçmesini sağlar. Yanık kremini mutlaka eczacınıza danışarak almanızı ve kullanmanızı öneriyoruz.

Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak güneş yanıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Güneş kızarıklıkları şiddetliyse, bir süre sonra vücutta kabarcıklar oluşabilir. Bu durumda güneş yanığı kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir