Grade 2 Menisküs

Menisküs dizde bulunan ve eklemler arasında yer alıp kıkırdağı koruyan hareketi daha rahat sağlamamıza yardımcı bir C şeklindeki yapıdır. Her iki dizde ikişer tane bulunan bu yapının varlığı ile kişi tüm yükü ayaklarına verebilir ve hareket edebilir. Bu kabiliyeti ile kişi ayakları üzerine basar ve bu durumda ne kıkırdak ne de eklemler zedelenir. Femur ve tibia adlı ayak kemiklerini birbirine bağlar ve bu kemiklerin korunmasında da ciddi göreve sahiptir. İç ve dış olarak ikiye ayrılan bu menisküslerin yırtılması söz konusu olabilir. Grade 2 Menisküs yırtılması gençler için farklı yaşlılar için farklı sebeplerden ötürü oluşur.

      Menisküs Yırtılması Neden Olur?

  • Menisküs yırtılması ve Grade 2 Menisküs yırtılması ciddi bir problemdir ve yoğun spor yapanlarda yanlış bir harekette olabilir.
  • Gençlerde basketbol, futbol ve voleybol oynarken kıvrılma ile yırtılabilir ya da tamamen dönme ile
  • Aşırı kilo yırtılmaya sebep olabilir.
  • Ciddi bir travma ile yanlış hareketle olur.
  • Yaş ilerledikçe yıpranır ve bundan ötürü yırtılma kolaylaşır. Bu nedenle yaşlı insanlarda çömelme ve eğilme ile de Grade 2 Menisküs yırtılması olabilir.

Menisküs yırtılmalarının tedavisi için genelde menisküs ameliyatı gerekir. Bu ameliyatla menisküs yırtığı geçer fakat kişinin çok hareket etmemesi, futbol, basketbol ve yoğun koşu, spor yapmaması gerekebilir. Bu nedenle hareket ederken dikkat etmek gerekir ve bu durum kişiye çok fazla acı da verebilir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir