Göz Kapağındaki Kırmızılık

   Göz Kapağındaki Kızarıklık

Göz kapağındaki kızarıklık genel olarak göz kapağı iltihabı ile oluşan bir belirtidir. Bu kızarıklık genel olarak sadece kızarıklık olarak görülmez ve bunun yanında göze batma, kaşınma, yanma ve göz kırparken göz çizilmesi gibi belirtileri vardır. Bu bazen göz kapağının altında şişlik olarak ve kızarıklık olarak da görülür. Göz Kapağındaki Kırmızılık göz kapağı iltihabı olarak yorumlanır. Fakat bunun kesin tanısı için en kısa sürede uzman doktor muayenesine gitmek gerekir.

Göz kapağında ve gözde bulunan bakterilerin çok fazla üremesi ile enfeksiyon sonucu oluşan bir iltihaptır. Bu durumda bakterilerin göze salacağı mikrop ve toksin daha da artar. Hastalığın tedavisine hemen başlanmaz ise göz hastalıklarında daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Bakterilerin bu artışı kişinin göz sağlığına özen göstermemesi ve göz kapağı bakımına dikkat etmemesi ile oluşur.

Göz Kapağındaki Kırmızılık Tedavisi

  • Göz kapağının düzenli olarak yaklaşık bir ay bakımı yapılmalıdır. Bu durumda göz kapağının antibiyotikli steroidli bir kremle iltihabının kurutulması gerekir.
  • Kremin uygulaması için mutlaka uzman doktora başvurunuz.
  • Kremin ardında temizlemek için sıcak su kullanılmalıdır. Sıcak suyun pansumanının daha kolay olması için pamuk kullanımı daha kolay olacaktır.
  • Sigara dumanı ve kirli, tozlu ortamlar bu hastalığı tetikler. Bu nedenle tedavi süresi boyunca böyle ortamlarda bulunmamak ve denize, havuza girmemek gerekir. Sigara dumanından uzak durmanız daha çabuk iyileşmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir