Göz Altında Çökme

Göz altında çökme sorunu daha çok yorgunluk ve uykusuzluğun göstergesi olarak bilinir. Göz altında çökme sorunu olmayan kişilerde dahi bir kaç gün uykusuz kalınması halinde çökme oluşabilir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında oturan kişilerde gözlerin yorulmasından ötürü göz altında çökme sorunu baş gösterir. Göz altında çökme sadece yorgunluk ve uykusuzluktan ötürü oluşmaz. Kalıtsal özellikler, güneş ışınları ve alerjik reaksiyonlar göz altında çökme sorununu tetikleyicidir.

Göz Altında Çökme Nedenleri Nelerdir?

Kalıtsal Özellikler 

Göz rengi ve yüz tipi gibi göz altı çöküntüleri de, kalıtsal özelliklerden ötürü oluşabilmektedir. Ailesinde, annesinde ve babasında göz altında çöküklük olan çocukta da aynı sorununun görülmesi olasıdır.

Uykusuzluk-Yorgunluk 

Yeteri kadar uyunmadığında ve yeterli uyku alınamadığında göz altında çökme sorunu baş gösterir. Sürekli kitap okumaktan ya da sürekli bilgisayar başında oturmaktan dolayı göz altında çöküklük oluşabilmektedir. Uykusuzluk ve yorgunluk sorunu giderildiğinde geçer. Kısa süreli bir soruna neden olur.

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme 

Vücut için yeterli besinler alınmadığı takdirde göz altında çöküntüler oluşabilir. Yeterli vitamin ve mineral alınmadığında göz altında morluk ve çökme sorunu baş gösterir. Sağlıklı ve öğün atlamadan beslenmeye dikkat ederek, bu sebepten oluşan çökme sorunundan kurtulmak mümkündür.

Sigara ve Alkol Tüketmek

Sigara ve alkol göz altında çökmeye neden olur. Çok fazla sigara ve alkol tüketen kişilerde sık görülür. Alkol kişide uyku düzensizliğine ve çabuk yaşlanmaya neden olur.  Uyku düzensizliği ve yaşlanma ise göz altı çöküntülerini tetikleyicidir.

Yaşlılık

Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz altı torbaları ve göz altında çöküntü sorunları başlar. Bu dönemde deri ve dokuların zayıflamasından ötürü bu tarz problemler fazla görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir