Göz Altı Yağ Bezeleri

Ciltte yağ hücrelerinin birikmesi sonucunda oluşan yumuşak kistler yağ bezesi olarak bilinir. Uzmanlar tarafından lipom şeklinde ifade edilen yağ bezeleri iyi huylu ve genellikle ağrısızdırlar. Ancak bezeler nadiren de olsa ağrıya neden olabilmektedir. Bezelerin büyümesi ve sinirlerin üzerine baskı yapması durumunda ağrı hissedilebilmektedir.

Daha çok omuz, göğüs ve sırt bölgesinde oluşan yağ bezelerine göz altı ve çevresinde de rastlanabilmektedir. Göz altında oluşan yağ bezelerinde yapılan en büyük yanlış; bezelerin sıkılmaya çalışılmasıdır. Yağ bezelerine dokunulmamalı ve sıkılmamalıdır. Bezeler genellikle zaman içinde kendiliğinden geçer.

Göz Altı Yağ Bezeleri Neden Olur?

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme

Yanlış beslenmenin sonucu olarak göz altı ve çevresinde yağ bezeleri oluşabilmektedir. Özellikle bol yağlı ve kalorili besinlerin tüketimi beze oluşumunu tetikleyicidir. Göz altı yağ bezelerinin oluşumunu önlemek adına dengeli ve daha az yağlı yiyecekler tüketmekte fayda vardır.

Dengesiz beslenme dışında aşağıdaki rahatsızlıklardan ötürü de göz altında yağ bezesi oluşabilmektedir.

  • Kolesterol yüksekliği
  • Diyabet hastalığı(şeker)
  • Hücrelerin düzensiz büyümesi(kanser oluşumu)

Genellikle önemsiz nedenlerden oluşan yağ bezeleri kimi zaman ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülebilmektedir. Göz altı yağ bezeleri ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli, sıkılmamalı ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir