Göğüste Acı ve Beze

Göğüste acı ve beze şikayetine daha çok kadınlarda rastlanır. Göğüs bölgesinde farkedilen acı hissine neden olan ağrılı beze, kişinin endişeye ve paniğe kapılmasına neden olur. Panik ve endişenin nedeni akıllara meme kanseri ihtimalinin gelmesidir. Ancak göğüsteki her beze, meme kanserine işaret etmez. Bu yüzden sakin olunmalı ve gerekli tetkikler için uzman doktora gidilmelidir. Göğüste farkedilen beze, yağ bezesi gibi basit nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Göğüste Ağrılı Kitle/Beze Neden Olur?

Meme Kanseri 

Tesadüfen farkedilen ve ele gelen ağrılı beze tek başına meme kanseri bulgusu olarak değerlendirilemez. Göğüste acı ve beze şikayetiyle birlikte meme kanseri hastalığının diğer belirtileri de görülüyorsa, ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki kanser hastalıklarında erken teşhis ve müdahale hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Meme kanseri belirtileri şunlardır:

  • Meme başında kanama, akıntı sorunu
  • Memede şekil bozukluğu ve büyüme
  • Göğüste ele gelen şişlik, sertlik
  • Göğüs bölgesinde kızarıklık ve yara problemi

Yağ Bezesi 

Vücudun her bölgesinde yağ bezelerine rastlanabilmektedir. Yağ bezeleri tıp dilinde lipom terimi ile ifade edilir. Yağ hücrelerinin cildin alt bölgesinde oluşturdukları yumuşak kiste, kitleye yağ bezesi adı verilir. Yağ bezesine dokunulduğunda ve basıldığında bezenin hareket ettiği gözlenir. Yağ bezeleri daha çok ağrısız görülmektedir. Ancak bezenin büyümesi durumunda bezenin çevresindeki sinirlere baskı uygulanır ve sinirlere uygulanan baskı ağrı, acı hissine neden olabilir.

Göğüste acı ve beze, ağrılı şişlik probleminin nedeni kanser gibi ciddi sağlık sorunları olabilir. Bu yüzden farkedilen kitle ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir