Göğüslerde Hassasiyet

Memede hassasiyet ve şişme birçok bayanın karşılaştığı bir durumdur. Özellikle adet döneminde ve öncesinde, doğum öncesinde göğüslerde hassasiyet görülür.

Adet döneminde memelerde hassasiyet
Her ay rahim duvarları kalınlaşarak hamileliğe hazırlanır. Aynı rahim duvarlarının kendini hamileliğe hazırlaması gibi memelerde süt vermeye hazırlık yaparlar ve süt bezleri gelişmeye başlar. Böylece kanamadan bir hafta kadar önce memeler büyür. Bazı kadınlarda değişiklik çok şiddetli ve ağrılıdır.

Gebelik döneminde memelerde hassasiyet
Anne adayları gebelik döneminde oldukça hassas olurlar. Özellikle erken gebelik döneminde anne adaylarında memelerde hassasiyet olur. Bebeğin beslenmesi için memeler hazırlık yapar ve şişmeye başlar. Bu nedenle anne adaylarının meme uçlarında irileşme, koyulaşma ve büyüme olur. Göğüsler şişer ve ağrımaya başlar. Bazen göğüs çevresi kahverengi olabilir. Ve nadiren kaşıntı görülebilir. Faakt her meme hassasiyeti gebelik belirtisi değildir.

Belirtileri
Adet görmeden hemen önce memeler şişer ve ağrı yapabilir. Memelerde gerginlik ve hassasiyet adet görüleceğinin belirtilerindendir. Bu durumun nedeni hormonal değişikliklerdir.

Teşhis ve tedavisi
Memelerde hassasiyet olması çok normal bir durumdur. Fakat bu durum çok şiddetli olduğunda acı verici olur ve tedavi gerektirebilir. Teşhis için her ay adet döneminden önce hassasiyet olan günler yazılabilir. Hassasiyet şiddetliyse ilaçla tedavi uygulanabilir. İdrar söktürücü ilaç verilebilir. Adet kanamasından 10 gün önce başlanabilir. Bazen de şikayetler başlamadan 1-2 gün önce kullanılabilir.
Evde kendi kendinize uygulayarak da geçirebilirsiniz veya azaltabilirsiniz. Adet döneminiz başladığında tuzu keserek daha rahat edebilirsiniz. Çünkü tuz su tutlmasına neden olur ve gerginlik artar. Rahat bir sutyen tercih edilmelidir. Sigara, alkol ve kafeinden uzak durulmasında da fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir