Göğüs Kafesi Altında Ağrı ve Sancı

Vücudun üst bölgesi olan karın ile boyun arasındaki kısmı dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı korumakla görevli bölge, göğüs kafesi olarak tanımlanır. Kimi zaman göğüs kafesinde veya altında ağrı, sancı şikayetleri oluşabilmektedir. Göğüs kafesi altında meydana gelen ağrı genellikle travma etkenleriyle yani direkt olarak bu bölgeye alınan fiziksel temasla ilgili olsa da, pek çok sebepten oluşabilmektedir.

Halk arasında çoğu zaman göğüs kafesi ağrısı, göğüs ağrısı ile karıştırılır. İki şikayetin sebepleri birbirinden farklı olduğundan, öncelikle ağrının göğüs kafesinde mi yoksa göğüs bölgesinde mi olduğu tespit edilmelidir.

Göğüs Kafesi Altında Ağrı ve Sancı Nedenleri Nelerdir?

Göğüs kafesi altındaki ağrı kimi zaman altında bulunan organlarda oluşabilecek sorunlardan, rahatsızlıklardan kaynaklı da olabilmektedir. Şikayetin başlıca nedenlerinden aşağıda bahsedilmiştir.

Travma Etkenleri

Göğüs kafesine doğru alınan sert darbe söz konusu olduğunda, bu bölgede ağrı ve sancı belirebilir. Ağrının ne seviyede olduğu, göğüs kafesine doğru alınan hasarın şiddetiyle ilgilidir. Eğer ciddi bir hasar alındıysa ve göğüs kafesinde hissedilen ağrı hala devam ediyorsa, mutlaka konuyla ilgili uzman doktora danışılmalıdır.

Mide Ekşimesi

Besinlerin parçalanması ve sindiriminde etkili mide tarafından salınan mide asidinin, yemek borusuna doğru ilerlemesi mide ekşimesi olarak ifade edilir. Göğüs bölgesinde hissedilen yanma ve ağrı, boğazdaki ekşimsi tat mide ekşimesinin başlıca belirtileridir. Genellikle mide asidini arttırıcı yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaynaklanan mide ekşimesi, göğüs kafesi altındaki ağrının nedeni olabilir.

Psikolojik Etkenler

Günümüzün en büyük sorunlarından biri psikolojik rahatsızlıklardır. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi duygu durumları vücutta fizyolojik hasarlara yol açabilmektedir. Bunlardan biri de göğüs kafesi ağrılarıdır. Çok stresli kimselerde, panik atak rahatsızlığı olanlarda göğüs kafesinde ağrı hissedilebilir.

Bazı Organlarda Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Göğüs kafesi altındaki bazı organlarda meydana gelebilecek sorunlar da, göğüs kafesi altında ağrıya yol açabilir. Aşağıdaki organlarda oluşabilecek rahatsızlıklar, göğüs kafesi ağrısının nedeni olabilir.

  • Apandisit,
  • Karaciğer,
  • Pankreas,
  • Safra kesesi,
  • Böbrek

Göğüs kafesindeki ağrı ile göğüs ağrısının sıklıkla karıştırıldığından bahsetmiştik. Öncelikle ağrının tam olarak nerede olduğu saptanmalı ve ardından kesinlikle uzman doktora başvurulmalıdır. Ağrının altında yatan nedene göre uzmanlar tarafından tedavi yöntemi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir