Göğsümdeki Kırmızı Noktalar

Göğüs bölgesinde farklı nedenlerle oluşabilen kırmızı noktalar, kişilerde bazı sağlıksal şikayetlere (kaşıntı ve kabarıklık gibi) de yol açabilmektedir. Bu durumun meydana gelmesine neden olan faktörler arasında alerjik reaksiyonlar, kurdeşen, terleme sonucu oluşan isilik sayılabilir.

Aynı zamanda cildin farklı bölgelerinde yaşa ve besin tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan akne oluşumu, yine göğüs bölgesinde kızarıklıklar olarak meydana gelebilmektedir. Genel nedenler bu şekilde olsa da, bu nedenler ayrı ve detaylı olarak ele alınmalıdır.

Göğüste Kırmızı Nokta Neden Oluşur?

  • Alerjik nedenlerle göğüste kırmızı noktalar oluşabilir. Bunda kişinin alerjisi olan alerjen maddeler, temas ettiği kimyasal ve kozmetik ürünler ya da tükettiği ve alerjisi olan besinler etkili bir rol oynamaktadır. Kişiden kişiye alerjen etkiler değişiklik gösterebilir. Kırmızı noktaların yanı sıra ciltte kaşıntı ve kabarmalar da alerjik reaksiyonlar sonucunda meydana gelebilir.
  • Cilt rahatsızlıklarından bir tanesi olan kurdeşen de göğüs bölgesinde ortaya çıkan kırmızı noktaların sebebi olabilmektedir. Daha çok kaşıntı ve sonrasında kırmızı noktalar ortaya çıkar ve daha sonraki süreçte, bölgeye elle temas edilmesi suretiyle kabarmalar meydana gelebilir. Kurdeşen rahatsızlığında diğer belirtiler şunlardır:
  • Çok şiddetli kaşıntı,
  • Yanma ve bunun yanında görülen ağrı hissi,
  • Özellikle geceleri ortaya çıkan kaşıntılar,
  • Göğüsteki kırmızı noktalar yaz aylarında meydana çıkıyor ve mevsim değiştiğinde kendiliğinden geçiyorsa, bunun sebebi güneşe maruz kalmak olabilir. Kişinin güneşe alerjisi olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmesi gereken bu kızarıklıklar, daha sonraki süreçte ciltte döküntü ve pullanma gibi belirtiler de gösterebilir. Bu durumda genel olarak yüksek koruma etkisine sahip olan güneş kremlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Akne oluşumu da göğüste kırmızı lekelerin meydana gelmesine yol açabilir. Akne oluşumu, genel olarak vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Bölgeye göre çıkış sebebi değişiklik gösterir. Özellikle sırt bölgesinde çıkan aknelerin sebebi temel olarak strestir. Göğüs bölgesinde meydana gelen akneler ise genel olarak hormonsal denesizlikler, genetik etmenler ve bazı ilaçların etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.
  • Ciltte sıvı eksikliğinin söz konusu olması halinde, kaşıntı ve bu kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık ve döküntü ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle gün içinde ve özellikle de yaz aylarında, fazla miktarda su tüketilmesi önerilmektedir.
  • Virüsler nedeniyle meydana gelen kızamık hastalığında, bu virüslere bağlı olarak ciltte kızarıklıklar meydana gelmektedir. Daha çok yüz bölgesinde oluşan kızarıklıklar boyun ve göğüs bölgesine de yayılabilir. Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık için derhal tedaviye başlanması gerekmektedir.

Göğüste Kızarıklık Tedavisi

Bir cilt hastalığı sebebiyle ortaya çıkan kırmızı noktalar, mutlaka tedavi edilmeden önce incelenmeli ve tanı konduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Alerjik etkenlere bağlı olan kızarıklıklarda doktorun önerdiği ilaçların kullanımı ve alerjen maddelerden kaçınılması sorunu çözecektir. Kızarıklıklar uzun süredir göğüs bölgesinde varlığını sürdürüyorsa, en yakın zamanda bir doktora görünmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir