Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

Göbek çevresinde ağrı bir çok kişi tarafından yaşanabilen sorunların arasında gelmektedir. Göbek deliği ve çevresinde hissedilen ağrı hissi sürekli olabileceği gibi arada bir aniden de baş gösterebilmektedir. Göbek çevresinde oluşan ağrı sorunu genellikle şiddetli ağrılara sebebiyet vermese de, kişinin gündelik hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

Göbek deliği ve etrafında ağrı problemi daha çok enfeksiyonel rahatsızlıklarla ilişkilendirilmektedir. Ancak ağrı hissi, gün içinde tüketilen gıdalardan veya başka sebeplerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Rahatsızlığın tedavisinde öncelikle ağrının altında yatan neden saptanmalı, nedene yönelik tedavi sürecine geçilmelidir.

Göbek Çevresinde Ağrı Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu 

Göbek çevresinde oluşan ağrı probleminin en bilindik nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığıdır. Kadınlarda daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı ağrının yanı sıra idrar yaparken yanma, ağrı ve acı hissi gibi çeşitli şikayetlere de yol açabilmektedir. Göbek çevresinde oluşan ağrı tek başına idrar yolu enfeksiyonu bulgusu olarak değerlendirilemez. Doğru teşhis ve tanı için beraberinde getirdiği şikayetlerle birlikte incelenir.

Apandisit

Vücuttaki apandis bölgesinin iltihaplanması halinde apandisit rahatsızlığı baş gösterir. Daha çok erkeklerde görülen apandisit rahatsızlığının belirtilerinden biri de göbek çevresinde ağrı sorunudur. Ancak doğru teşhis için uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir. Göbek etrafında oluşan ağrı, apandisit gibi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Mide Enfeksiyonu 

Midede bakteri ve virüslerin türemesi durumunda mide enfeksiyonu sorunu meydana gelebilmektedir. Göbek çevresinde ağrı, mide enfeksiyonu rahatsızlığının belirtisi olabilir. Ağrının yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi durumlar da mide enfeksiyonu sorununun belirtileri arasındadır.

Kullanılan İlaçlar 

Hali hazırda ilaç tedavisinde olan kişilerde göbek etrafında ağrı şikayetine sık rastlanabilmektedir. Bazı ilaçların yan etkisi olarak göbek etrafında ağrı problemi baş gösterebilmektedir. Şikayetle ilgili uzmana başvurulduğunda kullanılan ilaçlarla ilgili bilgi verilmesi tanı ve tedavi sürecini olumlu yönde etkiler.

Göbek çevresinde oluşan ağrı sorunu, idrar yolu enfeksiyonu ve apandisit gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi niteliğinde olabilmektedir. Ağrı kesinlikle ihmal edilmemeli ve doğru teşhis, tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir