Göbeğin Üstünde Şişlik

Göbek ve çevresinde şişlikler her yaştan herkes de oluşabilmektedir. Kimi zaman bu şişlikler yağ bezesi şeklinde daha önemsiz sebeplerden olsa da, kimi zaman ise göbek fıtığı gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak görülebilmektedir. Göbekteki şişlik, ağrıyla beraber hissediliyorsa, bu durum göbek fıtığı rahatsızlığına işaret ediyor olabilir.

Karın bölgesindeki organların dokuların zayıflaması ve hasar alması sonucunda, karnın içini saran zardan dışarı çıkması durumu göbek fıtığı şeklinde nitelendirilir. Şişlik ve ağrı, fıtık rahatsızlığının en bilindik belirtileridir. Halk arasında çok yaygın olan fıtık hastalığı, bir çok kişinin ortak sorunudur. Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 5’inde fıtık rahatsızlığı görülmektedir. Fıtık rahatsızlığı genelde göbek ve bel fıtığı şeklinde görülür.

Göbeğin Üstünde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Göbek üstünde şişlik, göbek fıtığı rahatsızlığının habercisi olabilir. Göbek fıtığı rahatsızlığı, aşırı kilolu ve çok fazla doğum yapmış kişilerde daha fazla görülür. Ağır eşyalar kaldırılması, ani ve dengesiz hareket edilmesi, idrar yaparken kişininin kendini zorlaması durumları, fıtık rahatsızlığının en bilindik nedenleridir. Daha çok ağır yük kaldırma sonrasında görülmektedir.

Göbek fıtığı, kendini göbek çevresinde şişlikler ve ağrıyla belli eder. Şişlikten kaynaklı göbek bölgesinde şekil bozukluğu göze çarpar. Şişliğin üzerine basıldığında ağrı hissedilir. Şişlik sert değilse ve ağrı hissiyatı oluşturmuyorsa, şişliğin basit bir yağ bezesi olma ihtimali oldukça yüksektir.

Yağ bezesi genellikle tedavi gerektirmez ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak göbek fıtığından kaynaklı şişlik varsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Şişliğin nedeninin bir an önce saptanıp, tedaviye başlanabilmesi için derhal uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir