Genital Bölgede Yağ Bezesi

Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen yağ bezelerine, genital bölgede sık rastlanır. Cilt altında biriken yağ hücrelerinin bir araya gelerek oluşturduğu yumuşak kiste, yağ bezesi denir. Yağ bezeleri, iyi huylu kistlerdir. Tıp dilinde “lipom” olarak adlandırılan yağ bezeleri yumuşaktır ve üzerine dokunulduğunda hareket eden bir yapıdadır. Ancak genital bölgede yağ bezesi sanılan şişlik, daha ciddi sorunlardan kaynaklı da olabilir. Bu yüzden şişlik kesinlikle ihmal edilmemeli ve doktora danışılmalıdır.

Yağ Bezeleri

Yağ bezeleri, iyi huylu kist olduklarından korkulacak bir durum söz konusu değildir. Zararsızdırlar ve herhangi bir sağlık sorununa yol açmazlar. Ancak yağ bezesi olarak sanılan beze, genital bölgede oluşabilen bartolin apsesi ve kisti de olabilir.

Kistler 

Bartolin bezeleri, vajinanın iki tarafında da bulunur. Bu bezeler bir kanal vasıtasıyla kızlık zarının önüne doğru açılırlar. Bartolin bezeleri, cinsel ilişki sırasında penisin kolayca vajinaya girmesini sağlar ve bu sırada ağrının az hissedilmesini sağlayan salgı üretir. Ergenlik döneminden itibaren vücutta salgılanmaya başlar.

 

Üretilen salgının taşınmasını sağlayan kanallarda tıkanıklık oluştuğu takdirde kist sorunu baş gösterir. Yağ bezesi sanılan şişlik, kistten kaynaklı da olabilir. Ayrıca genital bölgede oluşabilecek enfeksiyonlar, kendini şişlik ve ağrıyla belli eder. Enfeksiyonun ilerlemesi daha ciddi sorunlara yol açabileceğinden mutlaka uzmana başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir