Genital Bölgede Şişme

Genital bölgede oluşan şişlikler genellikle vulva kısmında olur. Vulva, kadın genital bölgesinin dışarıdan görülebilen kısmıdır. Küçük ve büyük dudaklar, klitoris, vajina girişinin olduğu yer ve en üst büyük kısım vulvanın kapsamındadır. Kadınların vulva hastalıklarından oluşan şikayetleri genelde vulvada şişlik, kaşıntı, vulva üzerinde lezyon veya yara oluşumudur.

Vulvada şişlik yapan hastalıklar:

Travmatik hematomlar: Zengin kan damarlarına sahip olan vulvada herhangi bir travma sonucunda hematomlar meydana gelir. Bu hematomlar vulvada şişlik yaratır.

Varisler: Vulva zengin kan damarlarına sahiptir. Özellikle gebelikte vulvadaki venler şişip belirgin hale gelir.

Yağ bezlerinin kistleri (Sebase kistler): Yağ bezlerindeki kanalların tıkanması sonucunda oluşurlar. Genital bölgede şişlik yaratmak dışında şikayet oluşturmazlar. Eğer içlerinde enfeksiyon oluşursa boşaltılmalıdır.

İnklüzyon kistleri: Vulvada en çok oluşan küçük epital kistlerdir. İçlerinde yağlı, kokulu ve hücresel atıklardan oluşan bir madde bulunur. Genellikle yağ kanallarının tıkanmasını takiben oluşurlar. Bunun dışında travma ve epizyotomi sonrasında diliş açılması ile oluşanları da vardır.

Ter bezleri kisti: Ter bezleri ergenlik döneminde aktifleşir. Bu dönemde aktifleşen ter bezleri tıkanırsa ter bezlerinde kist oluşur. Bu hastalığa Fox-Fordyce hastalığı denir.

Nuck kanalı kisti

Bartolin kisti ve absesi: Bartolin bezinin kanalı tıkanırsa kist oluşur. Bu kistin içinde enfeksiyon oluşursa da abse meydana gelir. Kist olarak kalırsa şişlik şikayeti yaparken abseye dönüşürse şiddetli bir ağrı olur. Uygun antibiyotik ile tedaviye başlanır.

Fibrom/ Lipom: Fibrom, bağ dokusunun iyi huylu tümörleridir. Lipom ise yağ dokunun iyi huylu tümörleridir.

Hidradenom: Vulvada bulunan ter bezlerinden kaynaklıdır ve büyük dudakların iç kısmına yerleşir. Bunun sonucunda genital bölgede şişlik oluşur.

Nörofibrom: Sinir kılıfından çıkan küçük lezyonlardır. Genelde şikayet oluşturmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir