Genital Bölge Kaşıntısı Ve Emzirme

Kadınların ortak problemlerinden biri genital bölgede kaşıntı, yanma ve tahriştir. Vajina bölgesinin hassas olmasından ötürü bu sorun, çoğu zaman kadınlar tarafından sinir bozucu bir hal almaktadır. Genital bölgede kaşıntı sorunu daha çok bu bölgede oluşabilecek enfeksiyon rahatsızlıklarıyla ilgilidir.

Oluşabilecek mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon gibi rahatsızlıklar vajina bölgesinde kaşıntı ve yanmaya sebebiyet verir. Genital bölgede kaşıntının bir çok nedeni vardır. Tedavisi için kaşıntının altında yatan neden araştırılmalı ve ardından tedaviye başlanmalıdır.

Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur?

Mantar Enfeksiyonu

Vajina bölgesinde mantarların birikmesi ve türemesi sonucunda, mantar enfeksiyonu rahatsızlığı meydana gelir. Genital bölge kaşıntısı sorunu daha çok mantar enfeksiyonu sonrasında görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınların %25’inde mantar enfeksiyonu sorunu baş göstermektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda, görülme ihtimali daha yüksektir.

Bakteriyel Enfeksiyon

Genital bölgede bakterilerin birikmesi, bakteriyel enfeksiyon sorununa neden olur. Bakteriyel enfeksiyon; vajina bölgesinde kaşıntı, yanma ve tahrişe neden olabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki sırasında hem kadının hem de erkeğin genital bölge temizliği oldukça önemlidir. İlişki sırasında bulaşabilen rahatsızlıklar, kadında genital bölgede kaşıntı ve yanma sorununa neden olabilmektedir.

Tedavisi

Genital bölge kaşıntısı için daha çok krem ve ilaç tedavisi uygulanır. Emzirme dönemindeki kadınların kullandığı ilaçlar, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden mutlaka doktor tavsiyesinde ve kontrolünde ilaç alınmalıdır. Rahatsızlığın tedavisi için bir an önce doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir