Gebelikte Vajinal Ağrı

Gebeliğin ilk aylarında kadın bunu ancak mide bulantısı ve kusma ile anlayacaktır. Daha sonra regl olamama ya da regl öncesi kahverengi lekelenme ile gebeliğin farkına varacaktır. Yani gebeliğin ilk zamanlarında bunlar ancak hissedilir. Ne yoğun bir Gebelikte Vajinal Ağrı ne de devamlı hareket halinde bir karın ağrısı vardır. Bu ağrıların görülmeye başladığı süre bebeğin daha da büyüdüğü ve artık net bir görünüm aldığı altı aylık ya da beş aylıktan sonraki zamanında olacaktır. O vakte kadar anne adayı için çok zorlayıcı ağrıların ve spazmların olası normal değildir en kısa sürede doktora danışılmalıdır.

    Gebelikte Vajinal Ağrı Neden Olur?

  • Gebelikte vajinal ağrının görülmesi ile anne adayında zaten bebeğin tekmelerini hissetme hali başlamıştır. Bu durum bebeğin kendini belli etme şeklidir.
  • Gebeliğin ilerleyen safhalarında bebek daha da aşağıya doğru yani anne rahmine doğru ilerlemektedir.
  • Bebek büyüdükçe aşağıya doğru baskı yapar ve bu da zamanla anne adayında rahim açıklığını oluşturur.
  • Rahmin açıklığı bebeğin olgunluğu ve sağlığı için dokuz aylık olana kadar yeterli seviyeye gelmemelidir.
  • Ancak bazı bebekler aceleci davranıp anne rahmindeki açıklığı daha erken arttırmaktadır ve bu da erken doğumlara sebep olmaktadır.
  • Bu şekilde bebeğin büyümesi ile aşağıya yaptığı bası vajinal ağrı olarak hissedilmektedir.

  Gebelikte Vajinal Ağrı Normal Mi?

Bu durum gebeliğin beşinci ayından sonra normaldir fakat ilk aylarda olması ya da çok ağrılı ve rahatsız edici düzeyde olması kişiden kişiye değişir. Ancak yine de tedbir amaçlı bu durumda anne adayının doktoru ile bu konuyu görüşmesi ve bir anormallik olup olmadığını öğrenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir