Gebelikte Trombosit Düşüklüğü

Trombosit diğer adı ile platelet ve testlerdeki kısaltması ile de PLT olarak bilinir. Trombositin vücuttaki görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu derece önemli bir göreve sahip bu kan hücresinde oluşan herhangi bir düzensizlik ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu durum normal bir hastada böyle iken Gebelikte Trombosit Düşüklüğü ise çok daha farklı sonuçlara sebep olur. Fakat telaş yapmamak ve gerekli tedbirleri uzman doktor kontrolünde almak gerekir.

PLT düşüklüğü görülüyor ise buna trombositopeni, fazlalığı görülüyor ise de trombositoz denir. Normal bir bireyde düşüklük ya da yüksekliğin sebepleri farklı ike gebelikte çok daha farklıdır.

  Gebelikte Trombosit Düşüklüğü Nedenleri

Normal bir gebelik sırasında PLT değerinde bir değişme olmaması gerekir ve bu bir sorun teşkil etmez. Eğer düşüş var ise bu bir patolojik durumun varlığındandır.

  • İmmün trombositopenik pupura,
  • Hellp sendromu yani şiddetli preeklampsi,
  • Gestasyonel trombositopeni görülmesi,
  • Herhangi birinin gebelikle olması düşüşe sebep olur.

 PLT Düşüklüğünün Değerlendirilmesi;

Plt düşüklüğünün değerlendirilmesi ve yorumlanması için tahlil sonuçlarının alınması ve bunların birbiri ile beraber değerlendirilerek yorumlanması gerekir. Bu durum da ancak doktor kontrolünde sağlıklı bir sonuçlama ve yorumlama yapılır. Düşüklüğün gebelikte olması ile değerleme daha da özelleşir ve bunun gebeliğin de düşünülerek değerlendirilmesi gerekir. Ona göre de tedavi sürecine girilmelidir. Unutulmamalıdır ki erken tanı hayat kurtarır. Kendiniz ve bebeğiniz için daha dikkatli ve özenli olmanız en kısa sürede doktora gitmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir