Gebelikte Rahimde Ağrı

Gebelikte rahim ağrısı sorunu anne adaylarının hamilelik sürecindeki sorunlarının başında gelir. Oldukça zorlu geçen gebelik sürecinde anne karnındaki bebeğin büyümesi ve gelişmesi durumunda rahimde kasılmalar baş gösterir. Rahimdeki kasılma ve genişlemeyle birlikte ise rahim ağrısı, vajina ağrısı problemi meydana gelir.

Gebelikte Vajinada Ağrı Olur mu?

Anne adaylarında genellikle gebelik döneminin 6. ve 8. haftaları arasında vajinadaki ağrılar şiddetlenmekte ve artmaktadır. Ortalama olarak son adet kanamasından 2-3 hafta sonra hissedilmeye başlayan ağrılar, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha da artış gösterebilmektedir. Ancak bazı anne adaylarında gebeliğin 3. ve 4. aylarında vajinada ağrı sorunu baş göstermektedir. Hamilelik sürecinde rahimdeki kasların gerilmesi ve genişlemesinden ötürü vajina bölgesinde ağrılar hissedilir. Ağrı şikayeti gebeliğin ilerleyen süreçlerinde daha belirgin bir hal almaktadır.

Vajinadaki ağrı problemi özellikle ilk kez doğum yapacak kişilerde daha fazla görülür. Bunun nedeni daha önce rahmin büyümemiş ve genişlememiş olmasıdır. Ancak daha önce doğum yapmış bayanlarda, vajina ağrısına daha geç rastlanmaktadır.

Hamilelik sürecinin son zamanlarında rahmin iyice genişlemesi ve büyümesinden ötürü rahim ağrısı sorunu daha belirgin bir hal alır. Hamileliğin son dönemlerinde çok sık ve çok fazla görülen rahim ağrısı kimi zaman doğumun habercisi olabilmektedir. Anne adaylarının yanlış ve ani bir harekette bulunması hissedilen ağrıların artmasına neden olur. Bu yüzden özellikle gebeliğin son dönemlerinde anne adayının dinlenmesi ve istirahat etmesi önerilir.

Eğer çok rahatsız edici vajina ağrısı hissediliyorsa, ılık duş alarak kasların gevşemesi ve yumuşaması sağlanabilir. Ilık duş ardından istirahat rahim ağrısının azalmasında oldukça etkilidir. Ancak vajinadaki ağrılar eğer çok sık ve fazla oluyorsa, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir