Gebelik ve Viks Kullanımı

Ağızdan ya da burundan olarak farklı şekillerde alınabilen viks, genellikle solunum yollarının açılması amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle nezle, grip, soğuk algınlığı durumlarında tercih edilen viks ilacı nefes açma ve solunum yollarının ferahlaması konusunda oldukça etkilidir. Burun tıkanıklıklarında viks ilacı fazlaca tercih edilmektedir.

Hamilelik dönemi kadın için oldukça zorlu bir süreçtir. Anne adayının beslenmesi ve aldığı ilaçlar gibi faktörler hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden, bu dönemde temkinli olmakta fayda vardır. Bu evrede kullanılabilecek ilaçlar hem anne hem de bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bu süreçte kesinlikle doktor kontrolü haricinde ilaç kullanılmamalı ve ilaç konusunda bilinçli davranılmalıdır.

Gebelikte  Viks Kullanılır mı?

Gebelik sürecinde temkinli olan anne adayları, “hamilelikte viks kullanılır mı?” sorusunun yanıtını merak ederler. Viks ilacının hamile kişilerde kesin yan etkileri ispatlanmış olmasa dahi doktor tavsiyesi dışında kullanılması önerilmez.

Hamileliğin özellikle ilk 3 ayı bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından çok mühim olduğundan bilinçsizce ilaç kesinlikle alınmamalıdır. Ayrıca viks ilacının içeriğindeki kimyasallar kişide alerjiye sebebiyet verebilir. Bilinçsizce viks kullanımı ciltte kızarıklık, kaşıntı ve dökülme gibi sorunlara yol açabilir.

Gebelik döneminde bilinçsizce kullanılan ilaçlar, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden kesinlikle doktor kontrolü ve tavsiyesi dışında ilaç alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir