Eski Tahta Beşik Modelleri ve Fiyatları

Eski tahta beşikler günümüzdeki modern beşiklere rağmen hala yapılmakta ve satılmaktadır. Eskiye göre daha az yapılsa da el emeği olması nedeniyle nostaljik ürünleri seven kişilere hala hitap etmektedir.

Tahta beşik modelleri insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanmaktadır. Kimi insanlar modern süsler ile süsleyerek bebeğine beşik yapmaktayken kimi insanlar da bu tahta beşikleri saksı olarak, evde dekoratif süs eşyası olarak kullanmaktadır. Süs eşyası olarak kullanıma nostalji tutkunlarının ilgisi çok büyüktür. Bu nedenle hala tahta beşik yapan marangozlar bulunmaktadır.

Beşik olarak kullanımda ise bebekler için bu eski tahta beşikler çok sağlıklıdır. Ozellikle gaz problemi olan bebekler için kesinlikle tahta beşik kullanılmalıdır. Şimdiki modern beşikler düz sallanırken, eski tahta beşikler sağa ve sola sallanırken bebeğe gaz problemi yapmaz. Bebekler süt emdikleri için süt gaz yapar. Modern beşiklerde bebekler gazı çıkaramaz ve ağlar. Eski tahta beşikler de ise böyle bir problem olmaz. Ayrıca bu beşiklerin daha küçük boyutları yapıldığında küçük çocuklar için oyuncak bebeğine beşik olarak kullanılabilir. Birçok amaç için tahta beşikler yapılır. Fakat yukarıda da saydığımız gibi en önemli özelliği şimdiki beşiklere göre daha sağlıklı olmasıdır. Eskiler ve nostalji tutkunları bu beşikleri daha iyi bilir.

Tahta beşik fiyatları üzerindeki işlemelere ve oymalara göre değişir. El emeği ile yapılmasına rağmen teknolojik beşiklere göre çok daha ucuzdur. Gerektiği değeri görmez. Yapımı çok azdır ve genelde isteğe göre ve istenilen boyutlarda yapılır. Ülkemizde belli yörelerde ustaları vardır. Fiyatları ise 400-1200 arasında değişir. Genel olarak güzel, kullanışlı, tahta beşikleri 500-600 liraya alabilirsiniz. Oyuncak veya aksesuar olarak kullanacağınız tahta beşikler çok daha ucuzdur. 50 lira ve 200 lira arasında değişen fiyatlarda almanız mümkün. Kullanımı ne olursa olsun çocuğunuza veya size özel işlenmiş, oyulmuş tahta beşikleri almanızı öneririz. Sağlık için veya süs eşyası olarak size özel hazırlanan bu ürünleri seveceğinize eminiz. Güzel günler dileriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir