Ertesi Gün Hapı Sonrası Uzun Süreli Kanama

Ertesi gün hapı, korunmasız ilişkilerin ardından tercih edilen en etkili yöntemlerden biridir. İstenmeyen gebelik durumunda korunmasız cinsel ilişkiden sonra ertesi gün hapları kullanılarak, gebelik ihtimali büyük oranda azaltılabilmektedir. Ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içerisinde alınması gerekmektedir. Haplar ilişkiden sonra ne kadar erken kullanılırsa, o kadar etkili olur.

Ertesi Gün Hapı Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • Cinsel ilişki sırasında her iki tarafta korunmadıysa ve gebelik istenmiyorsa
  • İlişki sırasında kondomun yırtılması olasıdır. Kondom yırtılması durumunda ertesi gün haplarına başvurulur

Yumurta ile spermin döllenmesi ve rahim yatağına yerleşmesi bir kaç gün süre alabilmektedir. Bu süre zarfında bir an önce ertesi gün haplarının kullanılması, istenmeyen gebeliği önleyicidir. İlk 72 saat içinde kullanılmasını önerilir.

Ertesi gün hapının işe yarayıp yaramadığı beklenen tarih aralığında adet kanaması görülmesiyle izlenebilir. Eğer beklenen adet tarihinde kanama olduysa, bu hapların işe yaradığını gösterir.

Ertesi Gün Hapı Sonrası Şiddetli Adet Kanaması

Her ilaçta olduğu gibi ertesi gün hapının da bir çok yan etkisi vardır. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlar ertesi gün hapının yan etkileri arasındadır. Memede aşırı hassasiyet de haplar kullanıldıktan sonra görülebilir.

Kadınların en büyük şikayeti, ilaçlar kullanıldıktan sonra görülen ağır adet kanamalarıdır. Hapların yan etkisi olarak adet kanamaları uzun süreli ve şiddetli ağrılar şeklinde görülebilir. Hatta bazen adet kanaması dışında kanamalar da görülebilmektedir.

Eğer ilaçlar kullanıldıktan sonra sürekli devam eden adet kanaması ve şiddetli karın ağrıları görülüyorsa, uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir