Ertesi Gün Hapı Norlevo

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen gebelik durumunun oluşmaması için ertesi gün haplarına sık başvurulur. Cinsel ilişki sırasında korunulmuş olsa dahi kondomun yırtılması gibi sebeplerden ertesi gün haplarına ihtiyaç duyulabilmektedir. İlişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o denli etki gösterir. %100 koruma sağlamasa da %90 koruma etkisi vardır.

Eczanelerden rahatlıkla temin edilebilen ertesi gün hapının, ilişkiden sonraki 72 saatlik süreçte içilmesi önerilir. İlişkiden sonra ne kadar erken alınırsa, o denli etkili ve koruyucu olur. İlacın mide bulantısı ve kusma etkisi olduğundan dikkatli olunmalıdır. Eğer hap içildikten sonra 2 saatlik süreçte kusma olduysa, haplar dışarı atıldığından etkisi azalır. Bu durumda tekrar hap içmek gerekebilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen gebelikleri büyük ölçüde önleyen ertesi gün hapları, adet gecikmesi ve adet kanamasında düzensizliklere neden olabilir. Kanamadaki gecikme ve düzensizlikler genellikle hamilelik belirtisi olarak algılanır ve endişeye kapılınır. Ancak bu durum hapın etkisi olarak görülebilmektedir. Gecikme yaşandığı takdirde her ihtimale karşı doğum kontrol testi yapmakta fayda vardır.

Ne Zaman Ertesi Gün Hapı Kullanılmalıdır?

  • Cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması durumunda
  • Korunmadan cinsel ilişki yaşanması durumunda

Her ilaçta olduğu gibi ertesi gün haplarında da bilinçsizce kullanım önerilmemektedir. İlaç alınırken eczacıya danışılmalı ve prospektüs detaylı okunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir