Ellerde Uyuşma Ve Titreme, Karıncalanma

Vücudun herhangi bir bölgesinde uyuşma ve karıncalanma sorunu meydana gelebilir. Daha çok el, kol ve bacaklarda görülür. Ellerde uyuşma ve karıncalanma daha çok sinirlerin hasar görmesinden kaynaklı olur. Ya da uzun süre sinirlerin üzerine uygulanan baskı ve kuvvetten ötürü de sinirlerin bulunduğu bölgede uyuşma meydana gelebilir. Uyuşma, his kaybı şeklinde nitelendirilir.

Sürekli eliyle iş yapanlarda, müzik aleti çalan kişilerde ellerde uyuşma ve karıncalanma sorununa sık rastlanır. Ellerdeki uyuşmanın sinir hasarları dışında bir çok nedeni olabilir.

Ellerde Uyuşma ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde sinirlerin sıkışması sonucunda ellerde uyuşma ve karıncalanma oluşur. Karpal tünel sendromu(el bileğinde sinir sıkışması) rahatsızlığı, ellerdeki uyuşma ve karıncalanmanın en bilindik nedenidir.

Diyabet Hastalığı 

Diyabet hastalarında ellerde uyuşma ve karıncalanma sorunu daha fazla görülür. Kan şeker oranındaki dengesizlikler, sinirlerde hasara yol açabilir. Sinirlerde oluşan hasarlar, ellerde uyuşma ve karıncalanma sorununu tetikler.

Vitamin Eksikliği 

Sinirlerin hasar alması dışında sinirlerin yeterince beslenememesi de, ellerde uyuşma ve karıncalanma sorununa yol açabilir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde, parmaklarda uyuşma sorununa sık rastlanır.

Tiroid Bezi Hastalıkları 

Tiroid bezi tarafından hormon salınımında dengesizliklerin olması, ellerde uyuşma ve karıncalanmaya neden olur. Tiroid hormonunun az salgılanması sonucu oluşan rahatsızlık hipotiroidi olarak bilinir. Hipotiroidi hastalığında ellerde uyuşmayla birlikte cilt kuruluğu, halsizlik, saç dökülmesi ve eklem ağrıları gibi başka rahatsızlıklar da görülür.

Diğer Nedenler

  • Kas hastalıkları
  • Darbe, hasar(travmatik etkenler)
  • Damar hastalıkları
  • Romatizmal hastalıklar
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri

Ellerde uyuşma, titreme ve karıncalanma bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir