Elimde Damar Şişmesi

Dolaşım sisteminin önemli parçalarından biri olan damarlar, vücudun hemen hemen her bölgesinde bulunurlar. Damarlarda tıkanıklık ya da iltihaplanma olduğu takdirde kendini şişlik şeklinde belli eder. Daha çok el ve kollarda görülen damar şişliği sorununun bir çok nedeni vardır.

Kolda Damar Şişmesi Neden Olur?

Damar şişmesi genellikle damar tıkanıklığı ve iltihaplanmasından kaynaklıdır. Tıp dilinde vaskilüt olarak bilinen damar iltihaplanması, şişliğin en bilindik nedenidir.

Damar Tıkanıklığı

Kanı taşımakla görevli olan damarlarda tıkanıklık görülebilmektedir. Tıkanıklıktan ötürü damarlarda kan akışı engellenir ve şişlik , morluk sorunları baş gösterir. Sigara içen kişilerde damar tıkanıklığı sorunu sık sık görülebilmektedir. Hem sağlık hem de damar tıkanıklığını önlemek adına sigaradan uzak durmakta fayda vardır.

Damar İltihaplanması

Vaskülit olarak bilinen damar iltihaplanması, kan damarlarında meydana gelen iltihaplanmadır. Rahatsızlığın teşhisi oldukça zordur. Aşırı yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, yüksek ateş ve eklem ağrıları en bilindik belirtileridir. İltihaplanmadan ötürü damarlarda şişliğe de rastlanır.

Damar şişliği sorununun altında yatan neden araştırılıp bir an önce tedavi yöntemine geçilmelidir. Rahatsızlığın tedavisi için bir an önce dahiliye alanına uzman doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir