Eldeki Kırmızı Noktalar

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen kırmızı noktalar daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak meydana gelmektedir. Cildin deterjan, ev temizlik ürünleri veya şampuan gibi kimyasallar ile teması alerjik durumu tetikleyebilmektedir. Alerjiye sebep olan madde yani alerjen madde kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Alerjiden kaynaklı kızarıklıklar genellikle kısa sürelidir ve bir kaç saat içinde geçmesi beklenir. Eğer kızarıklıklar geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Kızarıklıkların nedeni alerji dışında uyuz, cilt hastalıkları ve böcek ısırıkları gibi durumlar da olabilir. Kızarıklığın teşhisinde ciltte kaşıntı olup olmadığı, deride dökülme sorununun görülüp görülmediği durumlar gibi detaylar oldukça önemlidir.

Ellerde Kızarıklık ve Kırmızı Noktalar

Alerjik durumlar dışında ciltte kırmızı lekelerin bir çok nedeni olabilir. Kızarıklıkların nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

Kurdeşen 

Daha çok gıda alerjisi sebebiyle çocuklarda meydana gelen kurdeşen rahatsızlığı, vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Kızamık 

Enfeksiyon durumunda oluşan kızamık, öncelikle yüz bölgesindeki kızarıklıklarla kendini gösterir. Ardından kızarıklıklar tüm vücuda yayılır. Mutlaka doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.

Böcek Isırıkları 

Ciltte oluşan kırmızı noktaların en bilindik sebeplerinden biri böcek ısırıklarıdır. Sivrisinek ya da başka çeşit böceklerin ısırıkları sonucunda ciltte kırmızı noktalar belirebilir. Böceğin ısırdığı bölgede kaşıntı hissiyatı oluşur. Genellikle bir kaç saat içinde geçmesi beklenir. Eğer kızarıklık geçmiyorsa ve kızarıklıkla birlikte böceğin ısırdığı bölgede şişlik söz konusuysa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Cilt Hastalıkları 

Ciltteki kırmızı noktalar ve derinin pul pul olması cilt hastalıklarının belirtileri arasındadır. Kızarıklıklar uyuz gibi cilt hastalıklarının habercisi olabileceğinden doktora gitmekte fayda vardır. Tedavisinde genellikle krem ve merhemler kullanılır.

Güneş Alerjisi

Alerjen maddelerin arasında güneş ışığı da olabilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ciltte kırmızılıkların meydana gelmesine neden olabilir. Yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri tercih edilerek, güneş alerjisi probleminden korunmak mümkündür.

Hijyen Dışı Durumlar

Hijyen eksikliği, kirli giysilerin tekrar tekrar giyilmesi, uzun süre duş almamak gibi etkenler de ciltte kızarıklıkların oluşumunu tetikleyici unsurlardır. Düzenli ve sık duş almamak, temizlenmemek cilt üzerinde bakterilerin artmasına dolaylı olarak da ciltte kızarıklık sorununa neden olmaktadır.

Ellerde kızarıklık problemi cilt hastalıkları gibi ciddi sorunların habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir