Elde, Yüzde Ve Ayakta Kırmızı Noktalar

Yüz, el ve ayak gibi vücudun herhangi bir bölgesinde kırmızı noktalara rastlanabilmektedir. Herhangi bir bölgede oluşabilen kırmızı noktalar genellikle alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülür. Vücudun alerjen maddeye karşı verdiği tepki, alerji olarak bilinir. Cilt kullanılan deterjana, sabun, şampuan veya aşırı kimyasal içeren ev temizlik ürünlerine tepki verebilir. Tepki olarak ise kırmızı lekeler, kırmızı noktalar meydana gelebilir. Alerji kaynaklı kırmızı lekeler ortalama olarak bir kaç saat içinde kendiliğinden geçer.

Ciltte kırmızı noktalarla birlikte kaşıntı, deride aşırı kuruma, deride pul pul dökülme gibi sorunlar da baş gösterebilir. Elde, yüzde ve ayakta kırmızı noktalar alerji dışında daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Yüzde Kırmızı Noktalar Neden Olur?

Kırmızı noktalar veya kırmızı lekeler genellikle alerjik reaksiyonlardan ötürü görülse de, çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Akne

Ciltte bakterilerin birikmesi ve türemesi durumunda ciltte akneler kırmızı noktalar halinde görülebilir.

Kurdeşen

Daha çok çocuklarda görülen kurdeşen vücutta kırmızı lekeler ve noktalarla kendini gösterir. Genellikle gıda alerjisinden kaynaklı görülür.

Uyuz

Ciltte kırmızı noktaların belirmesi ve deride pul pul dökülmeler uyuz rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Genellikle parmak aralarında ve içlerinde görülür. Krem ve merhemlerle tedavi sağlanabilmektedir.

Kızamık

Vücudun enfeksiyonu maruz kalmasından sonraki süreçte baş gösterir. Öncelikle yüz bölgesinde başlayan kırmızı noktalar giderek tüm vücuda yayılır. Kızamık rahatsızlığı ihmal edilmemeli ve tedavi için mutlaka doktora gidilmelidir.

Böcek Isırığı

Vücuttaki kırmızı noktaların nedeni böcek ısırıkları olabilir. Sivrisinek sokması gibi kızarıklık tek noktada değil de, sokulan bölgenin çevresinde de görülebilir. Kızarıklıkla birlikte kaşıntı görülür. Eğer kaşıntı geçmiyor ve şişlik oluşuyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Güneş Alerjisi

Bir çok etken alerjiye neden olabildiği gibi güneşte aynı şekildedir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciltte kırmızı lekeler şeklinde sonuçlar doğurabilir. Yüksek koruma faktörlü kremler kullanmak cilt sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Hijyenik Olmayan Durumlar

Kirli kıyafetleri tekrar tekrar giymek, uzun süre duş almamak ve vücut temizliğine dikkat etmemek ciltte kırmızı lekelerin oluşumunu tetikler.

Elde, yüzde ve ayakta kırmızı noktalar şikayeti olan kişilerin bu sorunu ihmal etmemesi önerilir. Kızarıklıkların nedeni çok ciddi rahatsızlıklar olabileceğinden, bir an önce doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir