Elde Uyuşma Ve Ense Kökünde Ağrı

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen uyuşma, karıncalanma sorunları daha çok kol ve bacaklarda meydana gelir. Ellerin tekinde ya da ikisinde de uyuşma sorunu görülebilmektedir. Uyuşma; karıncalanmaya, hissizliğe ve sinirlerin uyarılmamasına neden olur. Daha çok sinirlerin zarar görmesinin sonucu olarak meydana gelir.

Elde uyuşma, sinir sıkışması sonrasında daha çok görülür. Sinir sıkışması durumu, karpal tünel sendromu şeklinde ifade edilir. Müzik aleti çalan kişilerde ve meslekten ötürü sürekli kolunu kullanan kişilerde karpal tünel sendromuna sık rastlanır.

Elde uyuşma ve ense kökünde ağrı şikayetleri her ne kadar birbirinden ayrı olsa da, tanı ve tedavi için birlikte incelenir.

Elde Uyuşma ve Ense Kökünde Ağrı Neden Olur?

Elde uyuşma ve ense kökünde ağrı sorunu genellikle boyun fıtığı rahatsızlığından kaynaklanır.

Boyun Fıtığı

Boyunda meydana gelen fıtıklaşma, ense kökü bölgesine baskı yapar ve bu bölgede ağrı meydana gelir. Aynı zamanda sinirlere uygulanan baskı kollarda uyuşma ve güçsüzlüğe neden olur.

Elde Uyuşma Neden Olur?

Sinir Sıkışması

Karpal tünel sendromu olarak bilinen sinir sıkışması sorunu, elde uyuşma ve karıncalanmayı tetikler.

Boyun Fıtığı

Boyunda oluşan fıtık, kollara giden sinirlere baskı uygulayabilir. Sinirlere uygulanan baskı ise uyuşma ve karıncalanma sorunlarını doğurur.

Diyabet

Kan şeker oranındaki dengesizlik, diyabet hastalarında sinirlerin hasar görmesine neden olur. Sinirlerde meydana gelen hasarlar ise uyuşma ve karıncalanma problemlerini ortaya çıkarır.

Periferik Nöropati

Sinir hasarı tıp dilinde “periferik nöropati” terimi ile ifade edilir. Daha çok ayaklarda uyuşmayı tetiklese de, elde uyuşmaya da neden olabilmektedir.

Elde uyuşma ve boyun bölgesinde ağrı sorunu varsa, rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemelidir. Fıtık gibi ilerledikçe şiddetlenen rahatsızlıkların bir an önce tanısı ve tedavisi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir