Elde Soyulmalar

Ellerde soyulma ve deri dökülmesi, hassas cildi olan kişilerde sancılı bir süreçtir. Kullanılan ilaçlar ve hava koşulları gibi etkenler ellerde soyulma sorununa yol açabilmektedir. El derisinde dökülme ve soyulma sorununun tedavisi soyulmaya neden olan etkene göre değişkenlik gösterir. Deri dökülmesinin nedeninin araştırılması ve tedavisi için dermatologa başvurulmasını öneriyoruz.

Elde soyulmalar, cildi kuru olan kişilerde kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca derinin dökülmesiyle birlikte cildin alt tabakasının gün yüzüne çıkması, kişinin bir şey tutarken ya da taşırken acı çekmesine neden olabilir.

Ellerde Deri Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Cilt Hastalıkları

Ellerde fazlaca görülen mantar enfeksiyonu rahatsızlığı, deri dökülmesine neden olan cilt hastalıklarının başında gelir. El bölgesinde mantarların birikmesi ve türemesi mantar enfeksiyonu rahatsızlığına neden olur. Kendini parmak arasında deri dökülmesi, kaşıntı ve kızarıklıkla belli eder. Mantar enfeksiyonu dışında alerjik rahatsızlıklar da, deri dökülmesine neden olabilmektedir. Alerjik reaksiyonların en kalıcı önlemi, alerjiye sebebiyet veren etkenleri belirleyip bunlardan uzak durmaktır.

Çevresel Etkenler

Ciltte kuruluğu ve nemin azalması, deride dökülmeye neden olur. Soğuk ve kuru havaya maruz kalmak ellerdeki nemi azaltacağından, soyulmalara neden olabilir. Soğuk hava dışında aşırı güneşe maruz kalmakta kuruluğa neden olduğundan, aynı soruna yol açabilmektedir.

Tedavisi

Deri dökülmesinin tedavisi neden olan etkene göre belirlenir. Eğer çevresel faktörlerden dolayı ellerde soyulma söz konusuysa, soğuk havalarda eldiven sayesinde eller korunmalıdır. Aşırı sıcak havalarda ise güneş kremi sürülerek, deri zararlı ışınlardan korunmalıdır. Cilt hastalıklarından dolayı oluşan ellerde soyulma sorununda ise hiç vakit kaybetmeden uzman bir dermatologa başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir