Elde Kırışıklık

İnsan hayatı boyunca en aktif kullanılan organlardan biri ellerdir. Eller insan vücuduyla birlikte sürekli olarak dış ortamla temas ve hareket halindedir. Eller; sıcak, soğuk, yaz, kış ve çeşitli kimyasallar maddeler gibi bir çok etkenle sürekli olarak temas etmektedir.  Bu yüzden diğer organlara göre daha çabuk yıpranır ve yaşlanırlar. Elde kırışıklık, yaşlanmanın ve yıpranmanın belirtilerindendir. Yüz temizliğine ve yüz kırışıklıklarında olduğu gibi el temizliğine de bir hayli özen gösterilmelidir.

Vücudun her bölgesinde oluşabilen kırışıklık sorununa ellerde sık rastlanır. Elde kırışıklık, kişinin estetik açıdan iyi görünmemesine ve kendini kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Gün içinde alınabilecek önlemler ve yöntemler sayesinde elde oluşabilecek kırışıklıklardan korunmak ve kurtulmak mümkündür.

Eldeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

  • Gün içinde eller sık sık yıkanmalı ve el temizliğine önem verilmelidir.
  • Elleri kurutmayan nemlendirici sabunlar tercih edilmelidir.
  • Eller yıkanırken aşırı sıcak ya da soğuk su kullanılmamalı, ılık su ile el temizliği yapılmalıdır.
  • Cildin aşırı kuru olması da ciltte kırışıklığı ve yıpranmayı tetikleyicidir. Elde kuruluk hissettikçe nemlendirici kremler kullanılarak, oluşabilecek kırışıklık sorunu önlenebilir.

Evde hazırlayabileceğiniz bir kaç doğal yöntemle de eldeki kırışıklık sorunundan kurtulabilir, daha genç ve sağlıklı görünebilirsiniz.

El Kırışıklıkları İçin Bitkisel Yöntemler

Malzemeler: 

– havuç suyu(50 ml)

– portakal suyu(50 ml)

– limon suyu (50 ml)

– salatalık suyu (50 ml)

– gliserin suyu (50 ml)

Yapılışı: 

Hazırlanmış tüm meyve ve sebze suları iyice karıştırılarak karışım hazırlanır. Hazır hale getirilen bu karışım her gün elin dış bölgesinde kırışıklık olan bölgelere uygulanarak, eldeki kırışıklıklar giderilebilmektedir. Hem cildi besleyen hem de kırışıklıkları önleyen bu doğal yöntem sayesinde elde kırışıklık sorunundan kurtulmak mümkündür. Karışımdaki maddelerden en az birine alerjisi olan kişilerin bu kürü uygulaması önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir