El Parmaklarında Çatlak

Kemiklerin kırılması durumunda kemiklerin birbirinden tamamen ayrılmamış hali çatlak olarak bilinir. Aslında çatlak problemi de bir nevi kemik kırılmasıdır. Ancak kırıklarda kemiğin tamamı hasar görürken, çatlaklarda kemiğin sadece belirli bir bölümünde hasar meydana gelir. Kırıklara en çok rastlanan el ve parmaklarda, çatlak sorunu da çok fazla görülebilmektedir.

Çatlaklar daha çok el ve ayak parmaklarında görülür. Özellikle eller gün içinde çok aktif olarak kullanıldıklarından el parmakları çatlaklara daha müsaittir. El parmaklarına alınabilecek darbe ve hasar, “el parmaklarımda çatlak oluştu” şikayetini doğurabilmektedir.

Kemikte oluşan çatlaklar da, kırık olduğundan belirtileri kırık belirtileriyle neredeyse aynıdır. Çatlak genellikle kendini şişlik ve ağrılarla belli eder.

Parmakta Çatlak Belirtileri Nelerdir?

  • Parmakta şiddetli ağrı, sancı
  • Parmağın darbe alınan bölümünde şişlik
  • Parmağı hareket ettirmekte zorluk çekme

Kemik çatlaması sorununda ilk aşamada şişlik oluşmayabilir. Daha çok şiddetli ağrılar sayesinde anlaşılır. Müdahale edilmediği takdirde parmakta şişlik ve şiddetli ağrılar görülebilir.

Parmakta Çatlak Tedavisi 

Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen çatlak sorununun tedavisi kırıklara göre daha kolaydır. Tedavisi kırık tedavisine göre daha kısa sürelidir. Çatlakların iyileşme süresi ortalama 3 ila 4 hafta arasında değişkenlik göstermektedir. Tedavi yöntemi hemen hemen kırıklarda olduğu gibidir. Alçı ya da ortopedik cihazlarla tedavi sağlanabilmektedir.

El veya ayak parmakların darbe alındıktan sonra şiddetli ağrı oluşuyorsa ve geçmiyorsa, bu durum çatlağın habercisi olabilir. İhmal edilmemeli ve en kısa zamanda uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir