E2 Hormonu

Menopoz dönemi ve sonrasında kadın vücudunda salınımı giderek artan östradiol hormonu E2 hormonudur. Ovellerde yapılan ve bu bölgeden salınan kadınlık hormonudur. Erkeklerde de östradiol hormon bulunur ancak kadınlara hormon seviyesi daha azdır. Menopoz döneminden önce güçlü ve vücuda hakim olan E2 hormonunun, etkisi menopoz dönemiyle birlikte giderek azalır.

E2 Hormonu Ne İşe Yarar?

Kadına cinsiyet özelliklerinin bir çoğunu veren e2 hormonunun kadın vücudunda bir çok işlevi vardır.

  • Göğüslerin gelişmesini sağlar
  • Göğüslerin içerisinde süt kanallarının süte hazır hale getirilmesi
  • Doğurganlığı ve doğumu sağlar

Gebelik döneminde doğurganlık için vücutta salınmaya başlayan E2 hormonu seviyesi artar.  Bu yüzden gebelik döneminde yapılan testlerde E2 hormonu seviyesinde yükseklik göze çarpar. Adet döneminde vücuttaki bir çok hormonun salınımında değişiklik olduğundan, E2 hormonu analizi genellikle adet sürecinden 3 gün sonra yapılır. E2 hormonu değerleri adet döneminde 25 ila 140 arasında değişiklik gösterir.

Belirli dönemlerde E2 hormonu salınımında düşme ve yükselme gibi durumlar gözlenebilir. E2 hormonu düşüklüğü genellikle menopoz dönemine işaret eder. Hormon seviyesinin artması ise yumurtalıklardaki foliküllerin büyümesiyle birlikte görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir