Dudak Yarılması

Dudak yarılması daha çok kaza, darbe ve hasar gibi travma etkenlerinin sonucu olarak meydana gelir. Sert bir şekilde dudak bölgesinin bir yere çarpması ya da yere düşmek dudakta çatlak ve kanama sorununu doğurabilir. Dudak yarılması kimi zaman dudak çatlamasının ilerleyen safhalarında da görülebilmektedir. Dudak çatlaması daha çok kuru ve rüzgarlı havaya maruz kalan kişilerde görülür.

Dudak Yarılması Nedenleri Nelerdir?

Dudağa Sert Darbe Almak

Dudağa sert darbe almak, yere sert biçimde kapaklanmak gibi durumlar dudakta yarıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Dudağın eski haline gelme süresi; yarığın büyüklüğüne ve alınan darbenin şiddetine göre değişiklik gösterir. Çok ciddi bir yarık söz konusuysa, doktora başvurmakta fayda vardır.

Dudak Çatlaması

Dudağın çatlaması ve çatlağın uzun süre devam etmesi, yarık sorununu doğurabilir. Dudak çatlamasının bir çok nedeni vardır;

Dudak Yalama

Dudaklarda kuruluk olduğunda, sürekli yalanma hissiyatı oluşur. Dudaklar yalandıktan bir süre sonra tekrar kurur ve tekrar yalama isteği oluşur. Ancak yaladıktan sonra tükürük buharlaşır ve dudak eskisinden daha kuru hale gelir.

Uzun Süre Susuz Kalmak

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmediğinde veya uzun süre susuz kalındığında, dudaklarda kuruluk meydana gelir. Kuruluk ise çatlak sorununu doğurabilir. Hem vücut sağlığı hem de dudakların nemli kalması için gün içinde düzenli ve sık sık su tüketmekte fayda vardır.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar kendini vücutta fiziksel sonuçlar halinde belli eder. Nikel ve kobalt alerjisi dudak çatlamasının nedenleri arasındadır.

Kullanılan İlaçlar

Kullanılan bir takım ilaçların etkisi olarak dudakta çatlak sorunu oluşabilir. Özellikle akne ve kırışıklık için kullanılan ilaçlar ve tansiyon ilaçları çatlakların nedeni olabilir.

Tedavisi

Eğer travma etkenlerinden(darbe, hasar) dolayı dudakta yarılma söz konusuysa, bir an önce doktora başvurulmalıdır. Ancak henüz çatlama evresindeki dudağa bir takım önlemler alınarak ilerleyen zamanlarda oluşabilecek yarıklar önlenebilir.

  • Dudağa ruj sürün
  • Gün içinde bol bol su için
  • Dilimlenen salatalıkları dudağın üzerinde 15-20 dakika kadar bekletin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir