Doğumdan Sonra Karında Sertlik

Hamilelik sürecinde rahmin genişlemesi ve büyümesiyle birlikte karına kuvvet uygulanır. Karın bölgesine uygulanan basınç ise karında sertlik, şişlik hissiyatına sebep olur. Gebeliğin ilk 3 ayında rahmin genişlemesi yavaş yavaş baş gösterir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında ise anne karnındaki bebek iyice büyür, gelişir ve karındaki şişlik daha farkedilir bir hal alır.

Doğum Sonrasında Karında Şişlik Var

Rahmin genişlemesi ve anne karnındaki bebeğin büyümesiyle birlikte karındaki şişlik, gebeliğin son zamanlarında iyice artar. Doğumdan sonra karın şişliğinin hemen geçmesi beklenir ancak şişliğin geçmesi zaman alabilmektedir. Doğum yapıldıktan bir süre sonra şişlik geçer ve karın eski halini almaya başlar.

Doğum yaptıktan sonra karnında şişlik/sertlik sorunu devam eden anneler paniğe ve endişeye kapılırlar. Doktor kontrolünde olunduğu sürece korkulacak bir şey yoktur, şişlik bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Uzmanlar ortalama olarak 72-76 hafta içinde karındaki şişliğin gittiğini belirtmektedirler. Paniğe kapılınmamalı ve sertlik geçmediyse, daha detaylı bilgi ve tetkikler için uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir