Doğum Kontrol Hapı Sonrası Adet Düzensizliği

En etkili korunma yöntemlerinden biri olan doğum kontrol haplarına sık başvurulur. İstenmeyen gebelik durumlarında başvurulan doğum kontrol haplarıyla korunma yöntemi %100 etkili olmasa da diğer korunma yöntemlerine göre daha güvenilirdir. Ancak kullanılan her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol hapının da bazı yan etkileri vardır.

İçinde 21 tablet bulunan doğum kontrol haplarının düzenli kullanılması şarttır. Her gün 1 adet alınan hapların unutulması durumunda istenmeyen gebelikler oluşabilir. Bu yüzden ilaçların alımı unutulmamalı, gerekirse telefona hatırlatıcı eklenmelidir. Kutu bittikten sonra ilacın kullanımına 7 gün ara verilir. Ve ardından yeni kutuya başlanır.

Adet Düzensizliği Yapar mı?

Haplar sayesinde yumurtalıkların yumurta bırakması engellenir ve hamilelik durumu oluşmaz. Doğum kontrol hapları adet gecikmesi, adet düzensizliği gibi sorunlara yol açabilmektedir. İlacı kullanmak düzensizliğe neden olabileceği gibi, ilacın bırakılması halinde de bir süre adet kanamasında düzensizlik sorunu yaşanabilmektedir. Adet döngüsünün tekrar düzene girmesi 6 ayı bulabilmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanımının ilk zamanlarında kişi, adet düzensizliği durumunda paniğe ve endişeye kapılır. Bunun nedeni akıllara hamilelik ihtimalinin gelmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki her adet gecikmesi, düzensizliği hamileliği işaret etmez. Bu durum büyük olasılıkla ilacın etkisi olduğundan korkulacak bir şey yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir